fbpx

Tag: Бојан Маричиќ

Маричиќ: Целта е членство во ЕУ, но регионалната соработка е појдовна точка за заедничка европска иднина

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Вашингтон учествувал на конференција на тема „Западен Балкан: Трансатлантска и регионална соработка – градење силни сојузи“, на покана на Трансатлантската лидерска ...

Гир: Политичките партии да ги надминат поделбите, влезот во ЕУ да го направат национален проект

За да се променат нештата, треба политичките интереси да се стават настрана, а фокусот да биде на националните интереси, порача денеска евроамбасадорот Дејвид Гир на форумот „ЕУРОПЕУМ 2023 – 20 ...

Фото: Скриншот

Маричиќ: Иницијативата за уставни измени не е никаде заглавена, тие се разгледуваат од сите аспекти

Треба да се даде уште неколку дена шанса за дијалог со опозицијата пред уставните измени Владата да ги пушти до Собранието, иако е јасно дека тие немаат намера повторно да ...

Фото: СЕП

Маричиќ од Бечиќи: Ќе испорачаме реформи и одлучност, а ЕУ да испорача членство во догледно време

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ, по повод завршувањето на претседавањето на Црна Гора со Процесот за ...

Маричиќ: ЕУ покажа дека има план и одговорност за нас. Имаме и ние план кој со заедничка акција на сите политички субјекти треба да го реализираме и до 2030 да ја валоризираме шансата којашто ни е дадена“./Фото: Влада.мк

Маричиќ во Бечиќи на состанок со министрите за ЕУ на земјите учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ денеска во Бечиќи, Црна Гора, ќе се обрати на состанокот на министрите за ЕУ на земјите учеснички во Процесот ...

Маричиќ: Зошто внесот на заедници во Уставот за Мицкоски е причина за блокада кон ЕУ?

Добро е што скринингот тече по планираната динамика и дава добри резултати, кажа вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во Канал 5 телевизија. Според него, скринингот е длабинска ...

Маричиќ-Сарацин: Со проактивност на сите политички партии да се направи нов напредок кон ЕУ до крајот на годината

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска оствари средба со Мануел Сарацин, специјалниот пратеник на Владата на Сојузна Република Германија за Западен Балкан, на која беше ...

Вицепремиерот Бојан Маричиќ во интервју за ТВ21

Маричиќ: Имаме одлична усогласеност во Поглавје 24 – правда, слобода и безбедност, но треба уште да правиме во животната средина

„Имаме во секој кластер области каде што сме добри и каде што сме полоши. Првиот кластер, ако треба да споменам е Темелни вредности, таму сме добро усогласени, особено во Поглавје ...

Маричиќ-Беслими: Заедно сме на европскиот пат, кон подобра иднина

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска оствари средба со првиот вицепремиер за европска интеграција, развој и дијалог на Косово, Бесник Беслими, на која, како што информираат од СЕП, ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER