fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)
Фото: МИА архива
ВАРШАВА-КИЈИВ, 18 часа, декември 2023 (фото: Ј. Андоновски)

Tag: Бојан Маричиќ

Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Маричиќ: Соработката со граѓанското општество мора засилено да продолжи со цел постигнување на целта за приклучање во ЕУ

Соработката со граѓанското општество мора засилено да продолжи со цел постигнување на целта за приклучање во Европската Унија, усогласување на системот по европски норми и спроведувањето на реформите. Не се ...

Маричиќ: Инклузијата на Ромите во сите сегменти од стратешкото планирање на оваа Влада е исклучително важно за општеството и регионот

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, одржа средба со Елвис Мемети, советник на премиерот и Снежана Мирчевска Дамјановска, национален технички советник и Драган Ристовски, проектен ...

Маричиќ Руски напад

Маричиќ: Рускиот напад врз Украина е напад и врз европските вредности

„Веќе две години, херојството и борбеноста на украинската нација го инспирираат слободниот свет односно светот во кој доминираат демократијата и почитувањето на човековите права и слободата. Украина, со својата храброст, ...

Маричиќ: Опозицијата нема план ниту намера за членство во ЕУ, време е да заземе посериозен однос

ДПМНЕ нема план ниту намера за решавање на стратешките прашања и членство во ЕУ, време е опозицијата да заземе посериозен однос, не поради СДСМ, туку поради граѓаните. Скапо сме ги ...

Груби: Маричиќ ќе биде прв заменик на премиерот на Владата

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби потврди дека негов заменик за функцијата прв заменик на премиерот во преодната влада ќе биде вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. ...

Маричиќ: Холандија е наш стабилен партнер во евроинтеграцискиот процес

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ одржа работна средба со амбасадорoт на Кралството Холандија Дирк Јан Коп во Северна Македонија.   Како што соопшти СЕП, на ...

Маричиќ за изјавата на бугарската вицепремиерка: Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени

Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени, останати изјави се политички став, вели вицепремиерот Бојан Маричиќ. Одговарајќи на новинарски прашања за изјавата на бугарската вицепремиерка, Марија Габриел, ...

Маричиќ: Многу е важно политиката на блокада на сопствената држава да биде поразена на изборите доколку не биде поразена во Парламентот до изборите

Би очекувал и би биле среќни, по најавите дека ќе има јасен политички повик до сите политички партии во Собранието да дадат поддршка на уставните измени и да не ја ...

Македонскиот јазик во ЕУ: Отворен повик за толкувачи со македонски јазик

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го објави отворениот повик на преведувачките служби на ЕУ за толкувачи со македонски јазик. -Македонскиот јазик во ЕУ. Преведувачките служби ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER