fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

Tag: Будимпешта

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Будимпешта да протестираат против Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, предводени од адвокат кој порано бил близок до власта, а неодамна започна политичко движење ...

Османи од Будимпешта: 2030-та е реална цел за обединување на Европскиот континент преку вклучување на Балканот во ЕУ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи денес учествуваше на Балканскиот Форум во Будимпешта. Османи имаше обраќање на панел дискусијата заедно со министерот за надворешни работи на ...

Паник-тастер во ВМРО-ДПМНЕ

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Она што се случува на скопските улици деновиве, без сомнение, го има белегот на веќе стара вмровска тактика. Колку и да поминуваат годините од добата на доаѓањето на ...

(архива) Никола Груевски пред Кривичен, 2018 (фото: Киро Попов / kolektif)

Пансион „Кај Орбан“

„На конак кај Виктор Орбан, цврсторакиот граничар на Средна Европа, се најде „оф леле, леле“ – бегалецот... Тој Никола, не е само пријател на Орбан, туку пред сѐ, на Вучиќ, ...

Најчевска: Сè што можеа, а не направија досега е знак дека тие сакаа да побегне

Поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, денеска на својот фејсбук профил се огласи дека деновиве примил закани по неговиот живот и дека заминал во Будимпешта, каде побарал политички азил од ...

Унгарија се пресметува со Сорос по „македонски рецепт“

Со 123 гласови „за“ и 38 „против“, унгарскиот Парламент ги усвои измените во Законот за високо образование што можат да претставуваат опасност за работата на Централно-европскиот универзитет (ЦЕУ) во Будимпешта, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER