fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Палестина - Фото МИА
Фото: МИА / Архива
Фото: Медиа Претседател за сите
Фото: Принтскрин
Фото: Трн.мк

Tag: химна

На гладно срце химна не се пее, и во Штип

ДРАГАН МИШЕВ Откако на крајот на последниот ден од октомври пишувавме дека во основните училишта во скопските општини Аеродром и Гази Баба основците, построени во училишниот двор (или спортската сала) ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Кој тоа таму пее?

ДРАГАН МИШЕВ По старата испробана тактика „они ка’о не напаѓаат, ние ка’о се браниме“ (на која, да бидеме искрени, авторско право и не му припаѓа на Мицкоски, тој кутриот само ...

На гладно срце химна не се пее

ДРАГАН МИШЕВ Во основните училишта во скопските општини Аеродром и Гази Баба (со тенденција да се прошири и на други „вмровски“ општини, по „диктат“ на “шпицниот градоначалник“), основците, построени во ...

Дали македонската химна е маска за нереализираните проекти на Муцунски?

СОЊА ТАНЕСКА Наставата во основните училиштa во Аеродром отсега секој понеделник ќе започнува со интонирање на македонската химна, затоа што почитта и љубовта кон татковината се градат од најмала возраст, ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Во Албанија секој понеделник наставата ќе почнува со националната химна, косовските дипломати во кампања за заштита на признавањето на државата

Годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриоти Скендербеј, одбележувањата и оддавањето почит со новата политика на министерката за образование и спорт на Албанија, Евис Куши, секој понеделник во сите училишта да ...

Иранската фудбалска репрезентација одби да ја пее националната химна во знак на поддршка за антивладините протести

Иранските фудбалери на Светското првенство во Катар одбија да ја пеат нивната национална химна пред натпреварот со Англија, изразувајќи поддршка за антивладините протести во нивната матична земја, објави Би Би ...

Gaudeamus за Македонија

Пред неколку дена се најдов на свечената академија по повод годишнината на Словенските просветители Св. Кирил и Методиј, во големата сала на Македонската Филхармонија. Велам се најдов, затоа што отидов ...

Химни пејте и знамиња вејте

Уште невлезени во Парламент, со крдо фашисти пред вратите и нивни помагачи во редовите на полицијата, еден пее химна на Албанија. Пишува: Џабир Дерала Уште не седнал на претседателското столче, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER