fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: ДИК

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

Државната изборна комисија (ДИК) денеска донесе заклучок за завршување на парламентарните избори. На седницата беа прогласени за конечни резултатите од изборите во Шестата Изборна единица откако Управниот суд ноќеска ја ...

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

 Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во ...

ДИК: До 17 часот излезеноста 45,88 отсто

До 17 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места каде се врши прегласување за парламентарните избори, гласале 2071 гласач, односно 45,88 отсто, информира Државната изборна комисија (ДИК). ...

Фото: МИА архива

ДИК: Излезноста до 15 часот е 25,48 проценти

Излезноста на седумте избирачки места каде денеска се прегласува за парламентарните избори до 15 часот е 34,87 проценти, соопшти Државната изборна комисија. Од вкупно запишаните 4.514 гласачи гласале 1.574 гласачи. ...

Во ДИК доделување на Уверенијата за пратеници за потврдените пратенички мандати

Државната изборна комисија (ДИК) ќе одржи јавна седница на која ќе се усвојуваат записниците од претходните седници, а потоа ќе се започне со доделување на Уверенијата за пратеници за потврдените ...

Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)

Утре прегласување на седум избирачки места во петтата и шестата изборна единица

Сѐ е подготвено за утрешното прегласување за Парламентарните избори на седум избирачки места, по две во општините Долнени и Крушево, и по едно во Охрид, Струга во петтата изборна единица, ...

ДИК ги соопшти освоените мандати за пратеници без 5 и 6 ИЕ – таму ќе се прегласува в среда

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги соопшти освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав по изборите одржани на 8 мај годинава. Како што информира претседателот на ДИК, Александар Даштевски, ...

Фото: МИА архива

Разговорите за нова влада во тек, Управен треба да одлучува по одлуките на ДИК за прегласување

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“ за коалицирање во новата влада вчера ја одржаа првата средба, а според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски имаат обезбедено 61 пратеник. Во меѓувреме, ...

Page 1 of 46 1 2 46

CIVIL MEDIA NEWSLETTER