fbpx
Фото: Укринформ
Фото МИА
Фото: МИА

Tag: партии

Фото: МИА архива

Се финализираат коалициите пред почетокот на кампањата за претседател следната недела

Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, политичките партии во земјава ги формализираат коалициите, а Државната изборна комисија (ДИК) се подготвува за организирање и спроведување на изборите. За една недела ...

Фото: МИА архива

Оставки на Ковачевски и Џафери, ВМРО-ДПМНЕ предложи кандидати за техничката влада

Премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Собранието Талат Џафери се очекува денеска да поднесат оставки на функциите, со што почнува формално-правната процедура за подготовка и избор на техничката Влада в ...

Славјанка Петровска 

Фото: Цивил / Архива

Петровска: Формирање на нови политички партии е одлика на плурализмот

СДСМ ќе понуди концепт и програма за претстојните избори и за активностите во идната влада. Основање на која било политичка партија во земјава базирани на демократските вредности е за поздравување, ...

Војо Маневски

Од втора лига се игра ли во Европа?

ВОЈО МАНЕВСКИ Заврши самитот на ЕУ. Одлуките ги добивме и како што ни приличи, различно ги толкуваме. Се разбира нема извлекување на заклучоци за идно делување, самокритика, туку обвинување на ...

Greek President Katerina Sakellaropoulou casts her ballot at a polling station in Athens Greece, 21 May 2023. (Photo: Kathimerini/EPA)

Грчките државни и партиски лидери го дадоа својот глас на изборите, споделувајќи заедничка визија за поголема еднаквост и социјална правда

Политичките лидери излегоа на гласачките места и го дадоа својот глас на денешните парламентарни избори во Грција, споделувајќи заедничка визија за поголема еднаквост и социјална правда, објави весникот Катимерини. Шефицата ...

Средба на лидерите на политичките партии со премиерот на Албанија, Еди Рама, јануари 2017 година.

(ИЗБОР) Албански медиуми: Рама повторно ги собира во Тирана лидерите на албанските партии, Касами не сака да седне на иста маса со Ахмети

Една од главните теми во албанските медиуми во регионот вчера и утрово е повикот за средба  на албанскиот премиер Еди Рама, до лидерите на албанските партии во Северна Македонија. Кој ...

Подмладоците на политичките партии потпишаа декларација за борба против корупцијата

Со потпишување на Декларација за заложба за борба против корупција, подмладоците на девет политички партии се обврзаа на заеднички чекори за борба против корупција, информираа денеска од Коалицијата на младински ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER