fbpx

Tag: Цивил

Учениците од општина Кочани со пораки за мултукултурализмот и почитување на различностите

ЦИВИЛ во соработка со Општина Кочани денеска одржа мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“ во Кочани. Настанот е дел од проектот „Заедно за подобра иднина“, чија цел е промоција на ...

ЦИВИЛ и општина Кочани денеска ќе одржат мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“

ЦИВИЛ во соработка со Општина Кочани организира мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“, денес, со почеток во 10  часот, во Спортската сала во Кочани. Настанот е дел од проектот „Заедно ...

Педесет и пет земји-членки на ОН потпишаа Декларација за 90-годишнината од Холодоморот

Педесет и пет земји-членки на ОН ја потпишаа Декларацијата иницирана од Украина по повод деведесетгодишнината од холодоморот ( гладоморот) 1932-1933 година во Украина. Како што пренесе дописникот на Укринформ од ...

Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ(фото: Б. јордановска/ЦИВИЛ)

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ: По цена на својата лична безбедност, Цивилките и Цивилите ги бранат човековите права и слободи секогаш и секаде, без калкулации и без компромиси

Драги колешки и колеги, соработници, членови, поддржувачи, Почитувани другарки и другари, Дами и господа, Граѓанки и граѓани, На почетокот, сакам да им се заблагодарам на сите што со своите изјави, ...

Олга Драх (Unsplash): Деца спијат во скривница, за време на бомбардирање на Кијив, снимено во март, 2022 година (фрагмент)

ЦИВИЛ на Светскиот ден на децата: Конвенцијата за правата на детето мора да биде минимална основа, а не недостижен сон! СТОП ЗА УБИВАЊЕТО НА ДЕЦАТА во војна!

Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето стапува во сила на 20 ноември 1989 година. Оттогаш, овој датум се одбележува како Светски ден на децата. Еден од начините на ...

ЦИВИЛ и општина Чаир денеска ќе одржат мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“

ЦИВИЛ во соработка со Општина Чаир организира мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“, денес, со почеток во 12 часот, во Општината. Настанот е дел од проектот „Заедно за подобра иднина“, ...

24 ЧАСА: Формирана Експертска мрежа на ОБСЕ за соработка и безбедност; интеграцијата во ЕУ мора да биде и економска, порача Ковачевски; ЦИВИЛ на средба со Талат Џафери

ВЕСТ НА ДЕНОТ Состанок на Експертската мрежа на ОБСЕ во Скопје Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи денеска денеска го отвори состанокот на Експертската мрежа на ...

Работната група за изборни реформи заврши со работата, на ред се политичките партии

Третата седница на работната група за спроведување реформи во изборното законодавство заврши со разгледување на работната верзија на Изборниот законик, негово усогласување и договарање како процедурално ќе се продолжи. На ...

(ВИДЕО) Сарачини: За жал, нема да дојдеме до конструктивна дебата за настанот во Канал 5 кој беше без преседан

Петрит Сарачини, претседател на ИМА; активист и долгогодишен новинар, во Отвореното студио на ЦИВИЛ со свој коментар и реакција за вчерашниот инцидент каде што директорот на Канал 5 телевизија, Иван ...

Page 1 of 192 1 2 192

CIVIL MEDIA NEWSLETTER