fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Фридом Хаус

Фридом Хаус: Надежите што се зголемија по соборувањето на Груевски допрва треба да се остварат, судството и понатаму е една од најкритикуваните институции во Македонија

„Во Северна Македонија, надежите што се зголемија во 2017 година по соборувањето на антидемократскиот премиер Никола Груевски допрва треба да се остварат“, се вели во најновиот извештај на Фридом хаус ...

Северна Македонија во извештајот на Фридом Хаус за 2023 година бележи скок од еден поен, и понатаму останува во категоријата делумно слободни земји

Целосната инвазија на Кремљ врз Украина која продолжи втора година, конфликтот меѓу Израел и Хамас во Газа и страдањето на цивилното население во областа, изборните манипулации, вооружените конфликти и нападите ...

„Фридом хаус“: Глобалната слобода се влошува, Северна Македонија останува во категоријата делумно слободни земји

Глобалната слобода продолжи да се влошува и во 2023 година, што е тренд кој трае 18 години по ред, соопшти „Фридом хаус“ во штотуку објавен годишен извештај „Слободата во светот“. ...

Фридом Хаус: Северна Македонија најдобро рангирана во Западен Балкан, војната во Украина го продлабочува регионалниот јаз

Во 2023 година, оценките за демократија се намалија во 11 од 29 земји во извештајот, а 7 земји заработија подобрувања, меѓу кои е Северна Македонија која и покрај засилените безбедносни ...

„Фридом хаус“: Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, и е прворангирана во Западен Балкан

Во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на „Фридом Хаус“ се посочува дека Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, но се нотира и силна политичка поларизација. Во извештајот се мери ...

Полиграф: Кој шири невистини дека во последниот извештај на Фридом Хаус „Паѓаме на степенот на демократијата“?

На 13.03.2023, Во емисијата на Радио Лидер „Еспресо со Златев и Боцевски“, пратеникот Драган Ковачки изјави дека сме паднале на листата од последниот извештај на Фридом Хаус за демократија: „Еве ако сме демократија, ...

„Фридом хаус“: Северна Македонија има напредок од лани, но останува „делумно слободна“ земја

Северна Македонија во најновиот извештај на „Фридом хаус“ насловен „Слободата во светот 2023“, има годишен индекс на слободата од 68 од можни сто поени, што е напредок од еден индексен ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанската Централна изборна Комисија одлучува која ДП ќе биде регистрирана, судењето на поранешниот министер за одбрана Медиу се откажа, корупцијата и организираниот криминал во Албанија главен проблем

Главна точка на дневниот ред на седница на албанската Централна изборна комисија (ЦИК) ќе бидат барањата за регистрација на двете групи на Демократската партија, судењето на поранешниот  министер за одбрана ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER