fbpx
Емануел Макрон
ФОТО Фејзбук
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: гласање

Граѓаните кои живеат во странство до 18 март можат да се пријавуваат за гласање за претседателските избори во ДКП-та

Од 14 февруари тече пријавувањето за гласање за претседателските избори закажани на 24 април годинава на државјаните на Република Северна Македонија кои се на привремена работа или престој во странство, ...

Во Србија се повторува гласањето на 35 избирачки места, бојкот на коалицијата „Србија против насилството“

На 35 избирачки места во Србија денеска се повторува гласањето за вонредните парламентарни избори, што се одржаа на 17 декември. На повторените избори, кои коалицијата „Србија против насилството“ претходно најави ...

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да гласа за кандидатурата на Шведска во НАТО

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да се одржи гласање за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја во воената алијанса, пренесува ...

Австралијанците гласаа против признавање на Абориџините во Уставот, кампањата ја обележаа расизмот и лажните вести

Австралијанците денеска јасно и одлучно на референдум го отфрлија предлогот за признавање на абориџинското население во Уставот на крајот од жестоката кампања што ги продлабочи расните поделби во таа држава. ...

Војо Маневски

Ореволадни муабети

ВОЈО МАНЕВСКИ Утрово, додека во дворот, на раното но топло септемвриско сонце Рози и Луна ме развеселуваа со нивната кучешка игра, ми заѕвони телефонот. Ех што ти е технологија, наместо ...

СДСМ: Сите услови на Мицкоски се исполнети, одговорноста сега е кај него, глас за ЕУ или изолација

Сите министри во Влада од редовите на ДУИ, поднесоа оставки до премиерот Димитар Ковачевски, кои ќе се ефектуираат веднаш откакако пратениците на ДПМНЕ ќе гласаат за усвојување на уставните измени. ...

Министрите и владините функционери на ДУИ поднесоа оставки, ќе станат ефективни кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

Министрите од ДУИ поднеле оставки од функциите кои ќе станат ефективни откако ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени , сметајќи дека „големите одлуки бараат политичка, национална и државна одговорност и ...

Артан Груби

Груби: Да се изгласаат уставните амандмани, ДУИ во истиот момент ќе излезе од Владата

Нема да има предвремени парламентарни избори, ќе одиме на редовни парламентарни избори. Ако пропадне гласањето, за жал пропаднала европската иднина на нашата заедничка земја, вели вицепремиерот и министер за политички ...

Зоран Иванов: АВТОГОЛ – вмродпм-НЕ!!

Новинарот и аналитичар Зоран Иванов во објава на својот фејсбук-профил го опиша како „автогол“ одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени во Парламентот и со тоа да ја блокира ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER