fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: гласање

Артан Груби

Груби: Да се изгласаат уставните амандмани, ДУИ во истиот момент ќе излезе од Владата

Нема да има предвремени парламентарни избори, ќе одиме на редовни парламентарни избори. Ако пропадне гласањето, за жал пропаднала европската иднина на нашата заедничка земја, вели вицепремиерот и министер за политички ...

Зоран Иванов: АВТОГОЛ – вмродпм-НЕ!!

Новинарот и аналитичар Зоран Иванов во објава на својот фејсбук-профил го опиша како „автогол“ одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени во Парламентот и со тоа да ја блокира ...

Ништо од смената на српскиот министер за внатрешни работи, демонстрантите тврдат дека тој е одговорен за масакрите

Српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ, чие разрешување веќе два месеца бараат учесниците на граѓанските протести „Србија против насилството“ поради објективна одговорност за двата масакра извршени на почетокот на ...

Ilhan KYUCHYUK in the EP in Strasbourg (Wikimedia Commons)

Ќучук побара одложување на гласањето на извештајот за Северна Македонија во Европскиот парламент

Известувачот во Европскиот парламент за Северна Македонија Илхан Ќучук, побара официјално одложување на гласањето за извештајот во ЕП, што беше закажано за крајот на јуни, соопштија од прес-службата на Ќучук, ...

Седум земји-членки: Време е за повеќе мнозинско одлучување во надворешната политика на ЕУ, а не со консензус

Шефовите на дипломатии на седум земји членки на ЕУ предлагаат поголема употреба на квалификуваното мнозинство при носење одлуки поврзани со заедничката надворешна и безбедносна политика на Унијата. Како што објави ...

Бундестаг (Foto: Pixabay free)

Бундестагот в четврток ќе гласа резолуција за поддршка на членството на Северна Македонија во ЕУ и потврда на македонскиот јазик и идентитет

Германскиот Бундестаг в четврток ќе расправа и ќе гласа за резолуција за поддршка на зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ, на македонски јазик и македонскиот идентитет. Резолуцијата насловена „Активно поддржете ...

Greek President Katerina Sakellaropoulou casts her ballot at a polling station in Athens Greece, 21 May 2023. (Photo: Kathimerini/EPA)

Грчките државни и партиски лидери го дадоа својот глас на изборите, споделувајќи заедничка визија за поголема еднаквост и социјална правда

Политичките лидери излегоа на гласачките места и го дадоа својот глас на денешните парламентарни избори во Грција, споделувајќи заедничка визија за поголема еднаквост и социјална правда, објави весникот Катимерини. Шефицата ...

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години на локалните избори, јавува Анадолија, пренесе МИА. Предлогот доставен до Регионалниот совет од страна на ...

Фото: Твитер

Долниот дом на францускиот парламент го призна Гладоморот како геноцид врз Украинците, Зеленски се заблагодари

Националното собрание на Франција, долниот дом на францускиот парламент, денеска усвои резолуција со која го признава Гладоморот од 1932-1933 година како акт на геноцид врз украинскиот народ. Документот беше изгласан ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER