fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: иднина

Зеленски: Не веруваме дека Русија нема да сака да се врати со агресија, дури и откако ќе ги истиснеме напаѓачите од нашата територија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека победата на Украина сега ќе го одреди патот на нацијата за генерациите што доаѓаат и ќе ја докаже исправноста на вредностите основани пред илјада ...

Битиќи: Општествената одговорност носи шанса за развој и подобра иднина на младите

Денеска можеме да ги поставиме темелите на општествената одговорност чии плодови ќе ги уживаат идните генерации, што всушност е наша обврска кон нив. Настанот за кој се собравме, доделување на ...

Прогледаа пред амбисот во чие создавање учествуваа, сега не канат да скокнеме во него

По 10 години, некои ги отворија очите. Ја видоа својата земја речиси уништена, на работ на амбисот. А во тоа уништување учествуваа и самите, со својот молк, апологирање и релативизирање. ...

Столтенберг дојде да нѐ поттурне да кинисаме кон идинината, време е и сами да се поттурнеме

Норвежаните и скандинавците воопшто се посебна школа во дипломатијата. Директни, аргументирани и чесни во пристапот, со голем капацитет за објективна дистанца во согледувањето и прагматичност и ефикасност во решавањето на ...

Иднина или тиња

И така, пренајдражи мои, куглата вели – Ближи се тренутак, кад ќе да куцне тај час, да се изјаснимо сви, у кутијици глас: - за поизвесна и попросперитетна иднина во ...

Рот: Политиката не е игра!

„Сигурен сум дека овој настан за мене е настан на денот. Се сретнав со вашиот премиер и со претставници на власта и на опозицијата, но јас сметам на Вас. Не ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER