fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: изјава

Ковачевски: Зад инцидентот на Косово е нечија агенда со цел на регионот повторно да се гледа како на подрачје на судири меѓу соседите

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги осуди вчерашните случувања во Косово и повтори дека нема опасност по безбедносната состојба во земјава. - Во земјава не постои никаков основ за какво било ...

Петровска за ЦИВИЛ МЕДИА: Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна

Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна. Од современите политички лидери се очекува да донесат мир и просперитет, а не поделби и конфликти. Мудорста на ...

Спасовски: Најдобар одговор на лажните вести е брзо и навремено пласирање на вистината

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за порталот „Журнал“ на прашањето колку граѓаните се запознаени со лажните вести и кои се последиците од нив, истакна дека лажните се ...

Заев за оставката на Ципрас: Од врвни демократски политичари треба да се очекува борба за цели и идеали, но и отчетност и одговорност

Оставката на Ципрас ја гледам како чин на преземена одговорност пред членството на СИРИЗА и пред грчкиот народ. Од врвни демократски политичари како него треба да се очекува токму тоа, ...

Јованка Тренчевска, министерка за труд и социјална политика(фото: МИА)

Тренчевска: Законот за родова еднаквост не е исто што и Законот за матична евиденција, секој има право на протест

„Законот за родова еднаквост не е исто што и Законот за матична евиденција. Законот за матична евиденција го третира родовиот идентитет, односно можноста на трансродово лице да може да ја ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Конференција за економската и еколошката димензија на ОБСЕ во Струга; важно е државата да исчекори напред; повторно тензии на северот на Косово

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во Струга меѓународна конференција посветена на економската и еколошката димензија на ОБСЕ Во рамки на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ, во Струга денеска ќе се одржи ...

Османи: Блиску сме до решение за смирување на ситуацијата на север

Претседателката на Косово Вјоса Османи најави решение за продолжување на ситуацијата на северот на земјата. Османи денеска на медиумската конференција одржана по нејзиното обраќање во Европскиот парламент истакна дека Косово ...

(ВИДЕО) Вучиќ со речиси идентична изјава како и Милошевиќ пред да биде соборен од власт

Српскиот претседател Александар Вучиќ и сугерираше на опозицијата, еден ден по петтиот од серијата масовни протести, на кои се бараше и негова оставка од функцијата шеф на државата, да предложи ...

Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ(фото: Б. јордановска/ЦИВИЛ)

Дерала: Нема многу причини за славење на Светскиот ден на медиумски слободи со речиси 70 потврдени убиства на новинари низ светот

„Ако го погледнеме Извештајот за слободата на медиумите, ќе видиме дека на триесет годишнината откако е воспоставен Светскиот ден на слободата на медиумите ние немаме многу причини за славење. Ако ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER