fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Европска Комисија

Jpeg

„Европска тројка“: Нема оправдување за тактиката за пролонгирање на формирањето на нова влада!

„Како членови на Европскиот парламент кој ги поддржуваше сите  напори за надминување на актуелната криза и кој работеше напорно за поддршка на европската перспектива на македонскиот народ, гледаме со длабока ...

Тимерманс: Балканот без граници!

„Тие (границите во земјите од Западен Балкан – н.з.) можат да бидат важни или пак релативно важни, можеби и неважни, но денес, тие не треба да постојат! Доколку продолжат да ...

Европска комисија: Широка коалиција за справување со предизвиците

„Зборуваме за потребата да се има широк политички консензус и широка коалиција, за државата да може ефикасно да се справува со многуте предизвици кои ѝ претстојат. Имплементирањето на приоритетните реформи, Договорот од ...

ВМРО-ДПМНЕ не ги разбира ни ЕУ, ни САД!

ВМРО-ДПМНЕ во две соопштенија за јавноста, денеска побара дополнително објаснување од амбасадата на САД и од Европската комисија, во однос на нивните ставови за најновите политички случувања во Македонија, откако ...

И Европската комисија ја осуди опасната реторика кон меѓународната заедница

„Европската комисија цврсто ја осудува секоја запаллива и опасна реторика, вклучувајќи и таргетирање на претставниците на меѓународната заедница во Скопје“, изјави денеска од Брисел, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. ...

Извештај на ЕК: Нова условена препорака за Македонија

Условите чие исполнување останува задача на Македонија се - целосна примена на Договорот од Пржино, спроведување на фер и демократски избори и фокусирање на клучните реформски приоритети. Со објавувањето на ...

Page 7 of 8 1 6 7 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER