fbpx
Фото: МИА

Tag: Канада

Фото: Канадската министерка за надворешни работи Мелани Џоли / Скриншот

Џоли: Канада му кажа на Израел дека конфликтот со Иран не смее да се прошири во регионот

Канадската министерка за надворешни работи Мелани Џоли изјави дека му рекла на својот израелски колега дека конфликтот не смее да се прошири во регионот, пренесува МИА. - Јасно се залагаме ...

Трудо: Руските ракетни напади потсетуваат на важноста на понатамошната поддршка на Украина

Канада го осуди воздушниот напад на Русија врз  Украина и ја нагласи важноста за понатамошна поддршка за одбрамбените капацитети на Украина. За ова премиерот на Канада Џастин Трудо денес објави ...

Европа треба да биде подготвена да ја зголеми помошта за Кијив, канадската војска вети дека ќе продолжи да ја поддржува Украина 

Можното намалување на американската помош за Украина е лоша вест, но Европа треба да биде подготвена да го зголеми својот удел, изјави претседателот на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот, ...

Експлозија на автомобил на мостот што ги поврзува САД и Канада

Автомобил експлодира денеска на мостот што ги поврзува САД и Канада, во близина на Нијагарините водопади, пренесува МИА. Американското Федерално биро за истраги предупреди дека ситуацијата не е стабилна. Властите ...

Канада ќе одвои 24,5 милиони долари за купување системи за противвоздушна одбрана за Украина

Канада ќе одвои 24,5 милиони долари за заедничка набавка на одбранбена опрема со Велика Британија за системи за противвоздушна одбрана за Украина, изјави канадскиот министер за одбрана Бил Блер, пренесува ...

Ковачевски – Трудо: Северна Македонија може секогаш да смета на Канада

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со премиерот на Канада, Џастин Трудо. На разговорот присуствуваше и министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Премиерот Ковачевски ...

Фото: ЦИВИЛ

Османи – Жоли: Цврсто веруваме дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и можете да сметате на поддршката на Канада

Канада како искрен пријател и партнер ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија во ЕУ, а дава и силна поддршка на активностите во однос на нашето претседавање со ОБСЕ. Канада ...

Фото: ЦИВИЛ

Канадската министерка за надворешни работи Мелани Жоли во посета на Скопје

Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, при што ќе се сретне со нејзиниот домаќин, шефот на дипломатијата Бујар Османи. ...

Зеленски: Украина ги започна преговорите за безбедносни гаранции со Канада

Украина и Канада започнаа преговори за безбедносни гаранции, изјави синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Почнавме преговори со Канада за билатерален документ за безбедносни гаранции. Претходно почнавме со САД и Велика ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER