fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Кочани

Нацистичкиот симбол е нацртан и на едно дрво во дворот на училиштата во Кочани. Забележано на 3 декември 2023 година, потврдено со теренска посета на 13 февруари 2024 година. (фото: ЦИВИЛ)

Кукасти крстови, нео-нацистички симболи и антисемитски пораки во дворот на две училишта во Кочани

ЦИВИЛ Мониторинг тимот регистрира голем број неонацистички симболи во радиус од само дваесетина метри во дворот на две училишта во Кочани. Институциите молчат или ја префрлаат одговорноста на други.  Што ...

Учениците од општина Кочани со пораки за мултукултурализмот и почитување на различностите

ЦИВИЛ во соработка со Општина Кочани денеска одржа мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“ во Кочани. Настанот е дел од проектот „Заедно за подобра иднина“, чија цел е промоција на ...

ЦИВИЛ утре во Кочани: Граѓански дијалози за меѓуетничките односи, работна средба и со градоначалникот Папазов

Секогаш во движење и во контакт со граѓанките и граѓаните, тимот на ЦИВИЛ ќе се сретне со претставниците на локалната самоуправа и граѓанските организации во Кочани, на 5 октомври. Средбата ...

Костадиновска Стојчевска: Со 20 милиони денари комплетно реновиран центарот за култура „Бели мугри” во Кочани

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска , преку објава на Фејсбук, информира дека започнале да се одржуваат претстави во реконструираниот Центар за култура во Кочани. НУ Центарот за култура „Бели ...

Девојче дискриминирано во училиште во Кочани: „Шамија во џамија, а не во училиште“

„Шамија може во џамија да носиш, а во училиште ти е забрането“, со овие зборови и се обратија класната раководителка, а подоцна и педагогот и психологот на шестооделенката Алејна Исмаиловска ...

Гласам, значи постојам во Кочани

„Гласам за преспанскиот договор и вечна Македонија“, „Јас имам глава за што да се одлучам“, „За европска Македонија, доволно чекавме“, „За поголеми пензии“... беа само дел од пораките и ставовите ...

Девојка од Кочани уценувана и принудувана на сексуални односи со 46-годишен маж

Дваесетгодишна девојка од Кочани била уценувана и принудувана на сексуални односи од страна на 46-годишен маж. Според нејзиниот исказ, во периодот од ноември лани до моментот на пријавување на случајот ...

„Меѓу нас е тивко“ на Интимен театар од Битола добитник на гран-при на ДАФ во Кочани

Претставата „Меѓу нас е тивко“ во изведба на Младинската сцена на Интимен театар од Битола ја доби наградата „Васил Ќортошев“ како најдобра на 55. Драмски аматерски фестивал (ДАФ) што синоќа ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER