fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива
Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Tag: Македонци

Ненад Јовановиќ

Нема Европска влада без Албанци

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Да ве потсетам колку многу ме исмеваа пред години кога реков дека Албанците се сериозен народ, единствениот народ кој знае што сака, а тоа е Европа. За разлика ...

Османи: На Македонците во Албанија никој не може да им прави притисок за тоа како ќе се изјаснат на пописот

На Македонците во Албанија никој не може да им прави притисок ниту да влијае како ќе се изјаснат на пописот, вели шефот на дипломатијата Бујар Османи. -Во однос на пописот ...

МНР ги повикува Македонците во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност на претстојниот попис

Министерството за надворешни работи ги охрабрува сите Македонци во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност, согласно законската регулатива и позитивната демократска пракса во Албанија, на ...

Ако во една просторија седат 10 Албанци и еден Македонец, на кој јазик ќе комуницираат?

ДИЈАНА ТАХИРИ Во една просторија седат 10 Албанци и еден Македонец, и сите зборуваат македонски. Во една просторија седат 10 Македонци и еден Албанец, повторно сите зборуваат македонски. Во една ...

Голем, двоглав орел на рамото

Денот е долг и здодевен за едно младо момче од западните рурални краишта на Македонија. И тој и неговите другари живеат со своите семејства, со многу членови од три генерации ...

Дежурни виновници за сè

По една недела од потпишување на договорот со Грција, гледам, читам, слушам навреди, пцовки, повици за линч, гнасотилоци..., особено на социјалните мрежи и на протестите за зачувување на името.  Пишува: ...

Постои еден народ…

Постои еден народ, како и сите други, но, сепак, различен. Никој досега не успеал да му каже за тоа кој фрлил врз него клетва, за меѓу себе да си вадат ...

Неопходна е промена на учебниците!

Центарот за човекови права и разрешување конфликти (CHRCR) ги презентираше резултатите од истражувањето спроведено во рамките на проектот „Од етнички до граѓански национализам преку основното образование“, во Институтот за социолошки ...

Мицотакис: Владата ѝ ги отстапи македонскиот јазик и македонската националност на соседната земја

Алексис Ципрас на соседната земја и отстапи нешто за кое ниедна претходна влада немаше разговарано: македонската националност и македонскиот јазик, рече лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис од Кукуш, каде што ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER