fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: македонски медиуми

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Изборите во ЕУ – мета на руската пропаганда во македонските медиуми

ДРАГАН МИШЕВ Веќе извесно време во дел од македонските медиуми се води засилена руско – српска пропаганда, која дополнително се интензивираше по изгласувањето на резолуцијата за Сребреница, и пристигањето на ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Со свои камења по сопствена глава: Сакс го обвинува НАТО за војната во Украина на портал финансиран од земја членка на Алијансата

Иронично, но серија текстови на Сакс каде, меѓу другите антизападни ставови, тој го обвинува НАТО за војната во Украина, се објавуваат на медиум кој во дисклејмерот наведува дека веб-страница е ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМдиа

Македонските медиуми во одбрана на ликот и делото на Александар Вучиќ

Во контекст на засилена руско – српската пропаганда во дел од македонските медиуми, кој доби на интензитет особено по изгласувањето на резолуцијата за Сребреница, и пристигањето на западната помош за ...

Фото: Скриншот

Уа шнајдери

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ „Ние секогаш ќе бидеме Македонска православна црква, кој како сака нека нѐ ословува. Колку што сум информиран, не се бара од нас да направиме уставна промена заради промена ...

Фото: Вучиќ - Путин / East Journal

И по Путин, Вучиќ- „иконите“ на антизападната кампања во дел од македонските медиуми

ДРАГАН МИШЕВ во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Мониторигн тимот на Цивил, при константното следење на делувањето на странската малициозна пропаганда во земјава,  врз основа на целокупната анализа на ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Европратениците во обид да спречат ширење на руска пропаганда и дезинформации: Не се рекламирајте на проруски медиуми на Балканот

ДРАГАН МИШЕВ Брисел повика 15 истакнати компании, вклучувајќи ги Лидл, Кока-Кола и Л'ореал да ги прекинат своите рекламни кампањи во про-Кремљ медиуми низ Балканот. Оваа директива, наведена во писмо од ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Хиперсонична руска пропаганда во дел од македонските информативни агенции

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Како што забележува Мониторинг тимот на Цивил, неколку високи функционери на една политичка партија, непосредно пред почетокот и особено за времетраење на ...

Фотомонтажа: Д.Мишев / ЦивилМедиа

Песков и Лавров – пропагандните ѕвезди во информативниот простор на проруските македонски медиуми

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Непосредно пред почетокот и сега за времетраење на изборната кампања, неколку високи функционери на една политичка партија, но и претставници на ...

Фото: Укринформ

Кој се „израдува“ на наводното загинување на 30 македонски државјани на боиштата во Украина

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на ЦИВИЛ Начинот на кој одредена вест се презентира кај одредени македонски медиуми, некритичноста, контекстуалноста и централизираноста која се користи при нејзиното пренесување може ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските наративи во македонските медиуми: Изгубени во преводот

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на ЦИВИЛ На први март, државната информативната агенција МИА, објави содржина, со наслов „Помошта за Украина ги претвора Шолц и Макрон во отворени непријатали, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER