fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: награда

Награда „Св. Климент Охридски“

Државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година во областа на воспитувањето и образованието им се доделува на професорот и писател Венко Андоновски и на историчарот Наим Алими, а во ...

Доделување на наградата „11 Октомври“

Во Собранието на Република Македонија, денеска напладне ќе биде врачена државната награда „11 Октомври“ за 2017 година, која за првпат се додели во 1959 година. Годинешните  добитници на наградата за ...

„Шарена револуција“ на Роберт Атанасовски – „Фотографија на годината“

На вчерашната изложба во „Дорќол плац“ во Белград беа доделени наградите за „Фотографија на годината“ на српската новинска агенција „Бета“.  Првата награда ја доби македонскиот фоторепортер Роберт Атанасовски, кој работи ...

Стојкова: Проблемите се секаде околу нас!

ЦИВИЛ-Центар за слобода денeска додели пет награди на граѓанските новинар(к)и коишто во изминатите два месеца, испратија фото и видео-содржини што сведочат за прекршување на човековите права и слободи, за злоупотреби ...

ЗНМ: Конкурс за наградите „Крсте Петков Мисирков“ и „Јашар Ербара„

Здружението на новинари на Македонија го распиша конкурсот за доделување на годишните новинарски награди за 2016-та година. Како секоја година, и годинава ќе се доделат две награди за новинари, наградата ...

Селмани: ЗНМ е заинтересирано да ја задржи наградата „Менде Петковски“

„Здружението на новинарите на Македонија ќе го разгледува предлогот на колегите од Регионалниот центар во Битола на следната седница на Управниот одбор. Тогаш ќе најдеме решение. Ние сме заинтересирани да ...

БИРН е годинешен добитник на „Никола Младенов“ со написите за „Скопје 2014“

Истражувачкиот тим на БИРН Македонија е годинешен добитник на наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија на годината на Македонскиот институт за медиуми (МИМ), за серијата написи и базата на ...

Page 2 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER