fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

Tag: награда

Наградата со која се фали Петир, е најблаго речено, безвредна!

„Навистина сум почестена со признанието 'Македонски сенатор', кое во име на Светскиот Македонски конгрес, во Скопје ми го врачи неговиот претседател Тодор Петров. Ова, најголемо македонско признание во светот за ...

Наградата „Мајка Тереза“ оваа година во рацете на Ленче Здравкин

Ленче Здравкин и Омер Калеши се овогодинешните добитници на државната награда „Мајка Тереза“.  Одлуката на Одборот донесена на крајот на минатиот месец е објавена во Службениот весник на Република Македонија, ...

Укажувачите од Македонија номинирани за европска награда

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, укажувачите кои го открија масовното прислушување се номинирани за европската награда која ја доделува Европскиот Парламент. Годинешната награда под мотото „Новинари, укажувачи и чувари на ...

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ наградена на фестивал во Рума

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ во режија на Билјана Радиновска, во продукција на театарот „Артопија“ од Скопје, доби четири награди на гостувањето на меѓународниот театарски фестивал ...

Доделување на наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

Македонскиот институт за медиуми денеска ќе ја додели наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија во 2017 година. На годинашниот конкурс се пријавиле 38 автори, со вкупно 60 стории обработени ...

Муратов: Некој мора да заврши зад решетки за девојчето од „25 Мај“

На доделувањето на наградите за граѓанско новинарство, Дехран Муратов,  новинар, активист и член на тимот на ЦИВИЛ, ја подигна првата награда за сторијата „Таткото на злоставуваната штитеничка: Ако остане во ...

„Исцелител“ прогласен за најдобар меѓународен филм во Санта Барбара

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија. Филмот се натпреваруваше во интернационалната селекција заедно со уште ...

Врачување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017

Во Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот ќе биде врачена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година. Во областа на воспитанието и образованието наградата ја добиваат професорот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER