fbpx

Tag: награда

Министерка за Одбрана, Славјанка Петровска на конференцијата Украина – година на хероизмот“/

Дир: Зеленски ќе и ја додели наградата „Орден на принцезата Олга“ на министерката Славјанка Петровска

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе и ја додели на македонската министерка за одбрана Славјанка Петровска државната награда на Украина - „Орден на принцезата Олга“, објави украинската амбасадорка Лариса Дир на ...

Фон дер Лајен: Украинците со своја крв ја бранат иднината на Европа

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен им оддаде почит на украинскиот претседател Володимир Зеленски и на украинскиот народ при доделувањето на наградата „Карло Велики“ за нивните напори да ...

Амбасадорката Дир: Зеленски ги награди војниците муслимани и посака светиот Рамазан да биде светол и покрај тагата и болката од војната

Украинската амбасадорка во нашата земја Лариса Дир во објава на Твитер истакна дека од сега, по иницијатива на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на официјално ниво е започната традицијата на ...

Ангела Меркел, Канцеларка на Сојузна Република Германија од 2005 година (фото извор: Wikimedia Commons)

Меркел доби наградa за мир на УНЕСКО во Брегот на Слоновата Коска за повеќе од 1,2 милиони мигранти во Германија

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја доби наградата за мир на УНЕСКО во Брегот на Слоновата Коска за нејзината одлука да прифати повеќе од 1,2 милиони мигранти во Германија, и ...

РЦЦ: Почнаа номинациите за Жена претприемач од Западен Балкан за 2022 година

Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Мајлинда Брегу денеска изјави дека започнаа номинациите на кандидатите за наградата Жена претприемач од Западен Балкан за 2022 година, пренесува МИА. РЦЦ ...

Наградата со која се фали Петир, е најблаго речено, безвредна!

„Навистина сум почестена со признанието 'Македонски сенатор', кое во име на Светскиот Македонски конгрес, во Скопје ми го врачи неговиот претседател Тодор Петров. Ова, најголемо македонско признание во светот за ...

Наградата „Мајка Тереза“ оваа година во рацете на Ленче Здравкин

Ленче Здравкин и Омер Калеши се овогодинешните добитници на државната награда „Мајка Тереза“.  Одлуката на Одборот донесена на крајот на минатиот месец е објавена во Службениот весник на Република Македонија, ...

Укажувачите од Македонија номинирани за европска награда

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, укажувачите кои го открија масовното прислушување се номинирани за европската награда која ја доделува Европскиот Парламент. Годинешната награда под мотото „Новинари, укажувачи и чувари на ...

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ наградена на фестивал во Рума

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ во режија на Билјана Радиновска, во продукција на театарот „Артопија“ од Скопје, доби четири награди на гостувањето на меѓународниот театарски фестивал ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER