fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива

Tag: НАТО

Фото: АТА

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање воени инструктори во Украина за обука на украинските сили

НАТО може да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалитетна“ подготовка на украинските сили кои треба да ја одбијат руската офанзива ова лето, објави „Њујорк тајмс“. Според нив, ...

Фото: МИА Архива

Заседание на Воениот комитет на НАТО на ниво на началници на генералштабови

Поддршката за Украина, имплементацијата на концептот за операции и на одбранбените планови, подготовките за јулскиот Самит на НАТО, како и прашања од стратешко значење за сојузниците, ќе бидат темите на ...

Фото: НАТО

Северноатлантскиот совет ги осуди последните руски хибридни закани

Земјите членки на НАТО изразуваат длабока загриженост поради хибридните акции на Русија, кои претставуваат закана за нивната безбедност, но порачуваат дека ваквите руски активности нема да ги одвратат од намерата ...

Фото; Укринформ

Столтенберг го покани Зеленски на самитот на НАТО во Вашингтон

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја потврди поканата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски да присуствува на годишнината на самитот на Алијансата во Вашингтон на 9 до 11 јули. ...

Фото: Х

Лекорну: Европските „сили за брза реакција“ треба да бидат формирани следната година

Европските „сили за брза реакција“, кои вчера ги спомна францускиот претседател Емануел Макрон и кои ќе бидат наменети за операции како што е евакуација на граѓани од земји во криза, ...

Фото: МИА

Рускиот напад врз НАТО би завршил со пораз на Москва, изјави полскиот министер за надворешни работи

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски во денешното обраќање пред Парламентот рече дека евентуалниот руски напад врз НАТО ќе заврши со пораз на Русија и дека Алијансата мора да ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг: Американската помош за Украина не е задоцнета, но нејзиното одложување имаше реални последици

Воената помош за Украина во вредност од речиси 61 милијарда долари, која Претставничкиот дом на САД во саботата ја одобри по неколкумесечна расправа, не е задоцнета, но нејзиното одложување имаше ...

Шефот на ЕУЛЕКС, Барбано: Ја следиме ситуацијата во северно Косово заедно со косовската полиција и КФОР

Шефот на мисијата на ЕУ за владеење на правото во Косово (ЕУЛЕКС), Џовани Пјетро Барбано изјави дека оваа мисија ја следи општата безбедносна ситуација околу избирачките места во четирите општини ...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противракетни системи за да се зајакне воздушната одбрана на Украина додека Русија ги напаѓа нејзините градови, изјави денеска шефот на европската ...

Page 1 of 68 1 2 68

CIVIL MEDIA NEWSLETTER