fbpx
Бојан Кордалов, комуниколог/фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

Tag: НАТО

Претседателот Пендаровски во посета на Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО, каде оствари средба со Врховниот командант, генерал Кристофер Каволи. Во рамки на ...

Османи: Евроатлантската интеграција на земјите од Западен Балкан клучна за долгорочна регионална стабилност

Поддршката за Украина, политиката на отворени врати на НАТО, зајакнувањето на Источното крило на Алијансата, како и значењето на регионот на Црното Море за целокупната трансатлантска безбедност, беа во фокусот ...

Петровска: Вие сте НАТО и вие сте браникот на современите, цивилизациски вредности

Чест ми е што стојам пред вас, припадниците на македонската Армија, нашата НАТО Армија. Вие сте првите единици во борбените групи на Алијансата во Бугарија и во Романија, каде заедно ...

Османи во Букурешт на состанок на Северно-атлантскиот Совет на НАТО

Од Минхенската лидерска средба, шефот на дипломатијата, Бујар Османи, денеска и утре ќе учествува на НАТО состанокот на Северно-атлантскиот совет, на ниво на министри за надворешни работи, во Букурешт, Романија. ...

Османи – Катлер: Единството, кохезијата и солидарноста најсилен адут на НАТО во услови на зголемени безбедносни ризици

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се сретна со помошникот генерален секретар на НАТО за разузнавање и безбедност Дејвид Катлер, со кој разменија мислења за актуелните политичко – безбедносни ...

Ковачевски – Ларсон Јаин: Имаме силна поддршка за европската иднина на земјата

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска се сретна со новата амбасадорка на Кралството Шведска, Ами Ларсон Јаин. Премиерот на средбата ѝ посака успешна мисија, но и изрази задоволство за одличната ...

Што освен конфликт е контра понудата на Апасиев, Мицкоски и Русија за сигурноста и реформите што ни ги носат ЕУ и НАТО?

Со влезот во НАТО, Македонија доби сигурност и неповредливост на границите, што е особено важно во време кога целиот свет гледа како интегритетот и целовитоста на една Украина е загрозен ...

Добро утро со Орданоски

„За што беше потребен целиот овој циркуз, тавариш Путин!?“

САШО ОРДАНОСКИ Проблемот со украинската криза е што веќе не се наѕира нејзин поинаков расплет, освен „логичниот“:  откако Русите натрупаа толку многу војска на украинско-руско-белоруските граници и поставија услови кои ...

Руски тенк (photo source: Wikimedia Commons)

Вести од Источниот фронт

ЏАБИР ДЕРАЛА Светскиот мир виси на конец. Руската армада е на границите на Украина, спремна да ја обнови агресијата започната во 2014 година. Не треба да се биде Магелан, за ...

Page 1 of 34 1 2 34

CIVILMEDIA NEWSLETTER