fbpx

Tag: опозиција

Американскиот сенатор во посета на Северна Македонија/Фото: ВОА

Марфи: Фикција е мислењето на опозицијата дека во иднина ќе има подобра понуда, уставните измени се единствениот пат кон ЕУ

Без Договорот од Преспа, Северна Македонија немаше да биде дел од НАТО, рече американскиот сенатор Крис Марфи во гостувањето во ТВ Сител. Тој додаде дека со членството во НАТО, ако ...

Влада: САД директно и порачаа на опозицијата да го поддржи европскиот пат на државата и уставните измени

Вашингтон директно и порача на опозицијата да го поддржи европскиот пат на државата, да поддржи уставни измени и да не блокира закони од клучно значење за државата, брифираат владини извори, ...

СДА Македонија: Опозицијата да ги прифати апелите на домашната демократска јавност и меѓународните стратешки партнери за продолжување на евроатлантскиот пат на земјата

Странка на демократска акција на Македонија (СДА) ги повика сите политички чинители, посебно опозициските пратеници, да покажат одговорност и да ја препознаат шансата за Северна Македонија да ја исполни својата ...

Фото: Фејсбук

Маричиќ: Со граѓанските организации имаме иста мисија и цел – низ заеднички дијалог да ги направиме преговорите со ЕУ квалитетни, ефикасни и брзи

Процесот на уставни измени ќе започне пред летото. Очекуваме да биде успешен, а изборите ќе бидат во редовен термин, кон средина на наредната година. Важно да се држиме на обврските ...

Ковачевски: Дел од законските решенија за борба против корупцијата се блокирани од опозицијата

-Она што Владата го прави е да изгласа буџет кој потоа е управуван од страна на судството и обвинителството. Второ владата подготвува законски решенија кои се усогласени со ЕУ и ...

Ковачевски за ВМРО-ДПМНЕ: Тие не се за работа, тие се давање изјави и шетање по Македонија во блузончиња на патентчиња и бели капути со трубачи

Премиерот Димитар Ковачевски, на новинарско прашање на На денешната прес конференција за тоа мисли за коментарите на ВМРО - ДПМНЕ дека преку иборот на компании за надзор на изградба на ...

Лидерката на белоруската опозицијата во егзил вети дека ќе продолжи да се бори по изречената затворска казна за предавство

Белоруската опозициска лидерка во егзил Свјатлана Циханускаја беше осудена на 15 години затвор во понеделникот, откако и беше судено во отсуство за предавство и „заговор за преземање на власта“, пресуда ...

Кемал Киличдароглу – опозициски кандидат за претседателските избори во Турција

Сојузот на шест турски опозициски партии го предложи Кемал Киличдароглу за противкандидат на актуелниот шеф на државата Реџеп Тајип Ердоган за претстојните избори на 14 мај. Нашата единствена цел е ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER