fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: плати

Ајтов: Македонија е пример како една држава не треба да се грижи за својата армија и за безбедноста!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Ристо Ајтов, претседател на Синдикатот за одбрана и безбедност за условите во кои работи Армијата, за загрозувањето на безбедноста на Македонија поради намалувањето на стандардите за ...

МПМ: „Каде се нашите плати?“

Втор ден медиумските работници од „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“ штрајкуваат со полно работно време. „Нејќам една, нејќам две, три плати сакам јас“, „Каде се нашите плати?“, „Ветување за плата, ...

Вработените во МПМ штрајкуваат, издаваат весници и ја очекуваат ветената плата!

Најдоцна до утре, околу 120 вработени во трите весници на издавачката куќа Медиа Принт Македонија, очекуваат исплата на ветената плата за јануари. Ова било договорено на средбата со сопственикот и ...

И новинарите и железничарите продолжуваат со протестите!

Седми ден новинарите и медиумските работници на „Утрински весник“, „Вест“ и „Дневник“ штрајкуваат за неисплатените јануарски плати. Со испишани пароли и свирчиња, тие бараат од менаџментот на Медиа Принт Македонија ...

„Бриф за политики“: Родов јаз во платите

„Намалувањето на родовиот јаз во платите на макроекономско ниво, може да придонесе за поголем економски раст. Еднаквост на пазарот на труд може да ја поттикне мотивираноста, охрабреноста и вклучувањето на ...

Спировска: Поскапувањето на билетите е непромислена одлука која ќе ја избрка публиката!

Со Одлука за утврдување на цената на билетите, донесена во ноември минатата година, согласно одредбите на член 21, точка 6 од Статутот на Управниот одбор на НУ „Театар за деца ...

Page 8 of 9 1 7 8 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER