fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: популизам

Лажниот патриот!

ДЕСТАН ЈОНУЗИ Христијан Мицкоски, преку својот лажен патриотизам се обидува да убеди илјадници наши сограѓани, соседи Македонци, но и Албанци, нација на која ѝ припаѓам, дека внесувањето на Бугарите во ...

Маричиќ за ЦИВИЛ МЕДИА: Уставните измени значат стабилност и брзо членство во ЕУ – не е време за популизам, туку за државнички одлуки кои нѐ движат напред

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е еден од клучните луѓе кои го туркаат процесот за интеграција во ЕУ. Тој, во обемно интервју за ЦИВИЛ МЕДИА, открива детали за процесот што се ...

Ерол Ризаов

Од „што ќе ни е автопат“, стасавме до Илирида

ЕРОЛ РИЗАОВ Деновиве во Македонија се разоткрива една стогодишна заблуда. На големо изненадување, откривме дека изградбата на современи автостради и магистрални патишта не била наменета само за побрз развој на државите, без која ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Злоупотреба на собраниската говорница: Евтин популизам и повеќе од тоа

ЏАБИР ДЕРАЛА За едно медицинско лице, најстрого забрането е да зборува за наодите на пациентите. Податоците за состојбата на пациентите, било да се работи за физички или психички прашања, било ...

Александар Вучиќ (фото извор: Wikimedia Commons)

Еуро Вучиќ – Хардкор Вучиќ, 1:0

ЏАБИР ДЕРАЛА Вучиќ уште еднаш покажа дека одлично ја познава меѓународната и балканската политичка реалност. И уште повеќе, ја покажа својата извонредна способност да се прилагоди на таа реалност. Во ...

Чупеска: Едно општество за сите е многу благородна идеја, за жал не може да добие таква видливост поради етнонационализмот присутен и во македонскиот и во албанскиот блок

Едно општество за сите и интеркултурализам е многу благородна идеја, за жал не може да добие таква видливост поради етнонационализмот присутен и во македонскиот и во албанскиот блок, а оваа ...

Карикатура од 1896 година го прикажува Вилијам Џенингс Брајан во улога на популизмот прикажан како змија што ја голта демократското магаренце што ја претставува Демократската партија (Извор: US "Judge" magazine, 1896 / Wikimedia Commons)

Бројот на популистички лидери најнизок во последниве 20 години – од 8 милијарди жители во Светот, само 1.7 милијарди живеат под популистички режим

1,7 милијарди луѓе живеат под популистички лидер на почетокот на 2023 година, во споредба со 2,5 милијарди во 2020 година. Популизмот е дефиниран со две тврдења: 1. „Вистинските луѓе“ се ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER