fbpx
Џабир Дерала

Tag: Ратко Младиќ

Пресудата за Младиќ е јасна опомена за Асад, неговиот „брат по зло“

Индекс - Загреб Долги, предолги 22 години по геноцидот во Сребреница и 25-26 години по почетокот на четиригодишната опсада на Сараево, отворањето на првите концентрациони логори на европско тло по ...

Естетика на самоубиство!

Ќерките се слаба точка на нивните татковци. Тие се светот, почетокот и крајот на сè. Од друга страна, совршениот херој на секое девојче е нејзиниот татко. Исто така, првата љубов ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја,  живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница ...

Геноцидот со зелен картон!

Вчера е донесена пресуда за доживотен затвор на воениот злосторник Ратко Младиќ. Коментар? Мисла? Секогаш кога се споменува Сребреница, геноцидот извршен врз бошњачкиот народ, веднаш се бара мислење од Бошњак, ...

epa06343535 Bosnian Serb military chief Ratko Mladic shows a thumb up, as he enters the Yugoslav War Crimes Tribunal for the verdict hearing in his genocide trial, in The Hague, Netherlands, 22 November 2017. Mladic's trial is the last major case for the Netherlands-based tribunal for former Yugoslavia, which was set up in 1993 to prosecute those most responsible for the worst carnage in Europe, since World War II.  EPA-EFE/PETER DEJONG / POOL

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат. Мартин, кој го интервјуираше Младиќ за ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER