fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: референдум

Австралијанците гласаа против признавање на Абориџините во Уставот, кампањата ја обележаа расизмот и лажните вести

Австралијанците денеска јасно и одлучно на референдум го отфрлија предлогот за признавање на абориџинското население во Уставот на крајот од жестоката кампања што ги продлабочи расните поделби во таа држава. ...

Заев: 30 септември 2018 година е важен ден во современиот развој на Северна Македонија

Поранешниот премиер Зоран Заев во своја објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е важен ден во современиот развој на Северна Македонија. Тоа ...

Фото: Wikimedia commons

Претседателот на Централноафриканската Република, Туадера победи на референдумот со помошта на платениците на Вагнер

Референдумот што му дозволува на претседателот на Централноафриканската Република (ЦАР) да се кандидира за функција онолку пати колку што сака, противниците го означија како фарса. Изборната власт вели дека 95 ...

Фото: МИА архива

Швајцарците на референдум се изјаснија за нула емисии на гасови до 2050 и за повисок данок за големите компании

Мнозинството Швајцарци денеска на референдум го поддржаа планот за нулта емисии на гасови со ефект на стаклена градина до 2050 година, покажуваат првичните резултати. Конечните резултати ќе бидат објавени во ...

Словачкиот референдум не успеа поради слабата излезност

Словачкиот референдум за уставните измени за изборните реформи пропадна поради недоволна излезност, покажаа првите податоци на државната изборна комисија. Само четвртина од запишаните гласачи се изјаснија на референдумот, а за ...

Словачка гласа на референдум за уставни измени

Околу 4,5 милиони граѓани во Словачка имаат право денеска да гласаат на референдумот за уставните амандмани со кои треба да се овозможат предвремени избори. Досега, словачкиот Устав предвидуваше дека Парламентот, ...

Од мониторингот на референдумот: Набљудувачи – агитатори

ЦИВИЛ продолжува да објавува делови од извештајот од мониторингот на Референдумот кој се одржа на 30 септември кога гласачите одлучуваа „за“ или „против“ прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција. ...

Кекеновски: Помирувањето не смее да биде алузија за амнестија

Актуелната дискусија во Собранието за уставните промени, ги наметна прашањата за изјавата на премиерот Зоран Заев и неговата понудена рака за помирување кон опозицијата, дали ќе се изгласаат уставните промени ...

Соочување со гласачката реалност – (не)едуцирана изборна администрација и хаотичен Избирачки список

Во редот нерегуларности на денот на гласање за референдумското прашање „за“ или „против“ прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција, изборната администрација е прва на листата на ЦИВИЛ како предизвикувач ...

Page 1 of 31 1 2 31

CIVIL MEDIA NEWSLETTER