fbpx
Руски ракетен напад врз Одеса. Фото: Укринформ
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Палестина - Фото МИА
Фото: МИА / Архива
Фото: Медиа Претседател за сите
Фото: Принтскрин
Фото: Трн.мк

Tag: референдуми

Досие: Рудници

пишува: Маја Ивановска Последната одлука на Владата за еднострано раскинување на договорот со концесионерот на Казандол, како и најавата за преиспитување на договорот со Еуромакс за рудникот Иловица, се еден ...

Јован Џалев

Почина Јован Џалев

Синоќа почина Јован Џалев, еден од најистакнатите борци против отварањето на рудници на територијата на Македонија, поддржувач и активист на досега спроведените референдуми. Џалев ќе остане запаметен како голем борец ...

Продолжува антибегалската хистерија!

Се зголемува листата на општини кои донесуваат одлуки за спроведување на референдуми против сместување на наводни бегалци и мигранти во нивните средини. Граѓаните на Охрид, Кавадарци, Битола, Гевгелија и на ...

Манипулации, сеење страв и омраза пред локалните избори

Градоначалникот на општина Кавадарци, Александар Панов, осуден на двомесечна затворска казна поради изборен поткуп, престојот в затвор го замени со подготовки за локални избори, но и за референдум против бегалците. ...

Да живее референдумска Македонија!

Вистинскиот подвиг на граѓанките и граѓаните на Гевгелија на минатонеделниот референдум, драги сограѓанки и сограѓани, е токму фактот што иницијативата успеа да ги обедини граѓаните, политичарите и локалната бизнис-заедница, наоѓајќи ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER