fbpx
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во посета на регионот Донецк, 19 април 2024 (фото извор: Кабинет на Претседателот на Украина)
Контра протест во Тирана во престрет на „Парадата на Гордоста“ / Фото: ЦИВИЛ Медиа

Tag: Рената Дескоска

Македонија утре го почнува скрининг процесот за преговорите со ЕУ

Македонија в четврток го започнува скрининг процесот за пристапување во Европската унија. Во Европската комисија во Брисел утре заминува 40 члена делегација составена од претставници на повеќе министерства и институции, ...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша во изборот и разрешувањето на судии, рече министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...

Македонија гледа напред: мигот е да се фати возот за ЕУ

 Социо-економските и политичките промени во државата по промената на власта, ЕУ и НАТО интеграцијата и улогата на меѓународните партнери и нивниот придонес кон понатамошниот развој на Македонија и Југоисточна Европа. Овие теми ќе бидат ...

Дескоска: Измените на Законот спречување на корупција на јавна расправа

Нов состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), менување на условите за именување претседател и членови на Комисијата, како и проширување на нејзините надлежности, се дел од измените и ...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот. ...

Поголема контрола во финансирањето на политичките партии за спречување на корупцијата

Законската регулатива за финансирање  политички партии е квалитетна и добра. Проблем е транспратеноста и контролата на процесот. За подобрување на состојбите неопходно е зајакнување на контролата преку создавање една надлежна ...

Дескоска: Официјално не е пристигната пресудата на грчкиот Врховен суд за Грујевски и Бошковски

Во македонското Министерство за правда се уште официјално не е пристигната пресудата на Врховниот суд од Атина за екстрадицијата на поранешни началници во МВР, Горан Грујевски и Никола Бошковски.  - Официјално ние уште ...

Потпишани меморандуми за соработка за подобрување на ефикасноста на управните судови и обвинителството

Меморандуми за соработка во областите на јавното обвинителство и управните судови се потпишаа денеска во Министерството за правда од страна на министерката за правда Рената Дескоска, амбасадорот на Велика Британија ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER