fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Рот

Маричиќ – Рот: Поголем ангажман и зајакнување на регионалната соработка за брз чекор кон ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ оствари средба со Михаел Рот, пратеник и претседател на Комисијата за надворешна политика во германскиот Бундестаг на маргините на Форумот на граѓанско општество – ...

Мицкоски: А зошто да имам средба со Рот, каде пишува дека морам да имам средба?

Откако германскиот пратеник и претседавач со Комитетот за надворешна политика на Бундестагот Михаил Рот не се сретна со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска опозицискиот лидер изјави дека никаде не ...

Рот со шест предлози за реформирање на процесот на евроинтеграција на Западен Балкан, за Северна Македонија уставните измени неизбежен услов

По посетата на специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан Мануел Сарацин вчера во Скопје престојуваше и претседавачот на Комитетот за надворешна политика на Бундестагот и поранешен државен министер на ...

Прес-конференција на  Бујар Османи и Михаел Рот (Фото: Цивил)

Рот: Пратениците побрзо да гласаат за уставни промени, луѓето се нетрпеливи

Германскиот пратеник Михаел Рот на заедничка прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги повика пратениците во македонското Собрание да гласаат за уставните измени набрзо за земјата да ...

Рот: Политиката не е игра!

„Сигурен сум дека овој настан за мене е настан на денот. Се сретнав со вашиот премиер и со претставници на власта и на опозицијата, но јас сметам на Вас. Не ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER