fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Самуел Жбогар

Османи му го предаде на Жбогар деталниот извештај за реализацијата на Планот 3-6-9

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во пресрет на утрешното излегување на Извештајот за состојбите и напредокот на Република Македонија, на евроамбасадорот Самуел Жбогар му го предаде финалниот фактографски извештај за реализација и ...

Средба на Мицкоски со Жбогар и амбасадорите на земјите членки на ЕУ

Актуелната политичка и економска состојба во Република Македонија била тема на денешната работна средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со амбасадор на ЕУ, Самуел Жбогар и амбасадорите на земјите-членки ...

Самуел Жбогар. шеф на ЕУ Делегацијата во Скопје

Жбогар: Законот за јазиците ќе ги подобри односите во земјата и ќе ја врати реформската агенда

Донесувањето на законот за јазиците ќе ги подобри односите помеѓу зедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, е оценка на евроамбасадорот Самуел Жбогар, подвлекувајќи дека ЕУ се оптимисти ...

Самуел Жбогар. шеф на ЕУ Делегацијата во Скопје

Жбогар: ЕУ треба да биде посилна, пред да стане поголема

По презентацијата на Могерини и Хан на Стратегијата за Западен Балкан, Амбасадорот на Европската унија, Самуел Жбогар изјави дека Македонија во изминатите месеци има значаен прогрес во  реформите, а комисијата е ...

Презентација на стратегијата на ЕК за Западен Балкан

Стратегијата на Европската Комисија за Западен Балкан денеска ќе биде презентирана во ЕУ Инфо Центар со почеток во 14:30 часот. Прес-конференција ќе одржат Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика ...

Жбогар денеска во Конче

Шефот на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија амбасадорот Самуел Жбогар, денеска ќе ја посети општина Конче како дел од кампањата „ЕУ за тебе“, чија цел е подигање на свеста и ...

Жбогар: Треба да се верува во оптимизмот на премиерите Заев и Ципрас

Средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е добра вест, затоа што само преку дијалог може да се решаваат проблемите и отворените прашања, изјави денеска во Битола, евроамбасадорот Самуел ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER