fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Славјанка Петровска

Петровска на годишниот брифинг со одбранбени аташеи: во 2023 година продолжуваме со силно темпо да ја модернизираме Армијата

„Изминатата година беше година на предизвици. Руската агресија врз Украина покажа дека мирот и безбедноста не треба да ги земаме здраво за готово и дека овој конфликт има негативен ефект ...

Петровска: Да продолжиме со брзо спроведување на нашите обврски

Треба да продолжиме со брзо спроведување на нашите обврски со почитување на временската релевантност на идните активности. Првенствено, треба да се фокусираме на надминување на идентификуваните празнини во развојот на ...

Фото: Министерство за одбрана

 Петровска им порача на новите подофицери во Армијата дека се клучна алка во безбедносниот систем

Армијата на Република Северна Македонија од денеска добива нови 149 подофицери, поранешни професионални војници кои во Армијата ги докажаа своите способности професионалност и мотивираност. Армијата во последните две години се ...

Армијата ќе го брифира претседателот Пендаровски за борбената готовност

Началникот на армискиот Генералштаб, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска ќе го информира претседателот и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски за борбената готовност и за степенот на реализација на плановите ...

Петровска: Политичката поддршка за Украина е недвосмислена, донацијата во воена помош не ни ја наруши борбената готовност

Буџетот на Министерството за одбрана за наредната година е рефлексија на стратешките планови за развој на безбедноста и исполнување на обврските, рече министерката Славјанка Петровска во гостувањето во „Топ тема“. ...

Буџетот на МО за 2023 година ќе изнесува 274,6 милиони евра

Предложениот буџетот на Министерството за одбрана за 2023 година изнесува 274,6 милиони евра и е за една третина повеќе од минатогодишниот. Според премиерот Димитар Ковачевски, планираните финансии за одбраната за ...

Петровска: Евроинтеграциите се движечка сила за Западен Балкан

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Кремс, Австрија, учествуваше на министерскиот состанок на Централноевропската одбранбена соработка и земјите од Западниот Балкан, на кој стана збор за европската перспектива на ...

Петровска: Вие сте НАТО и вие сте браникот на современите, цивилизациски вредности

Чест ми е што стојам пред вас, припадниците на македонската Армија, нашата НАТО Армија. Вие сте првите единици во борбените групи на Алијансата во Бугарија и во Романија, каде заедно ...

Page 4 of 4 1 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER