fbpx
Џабир Дерала

Tag: Струмица

Поддршка за Граѓанската платформа во Југоисточниот регион

Екипата на ЦИВИЛ денес беше во општините Радовиш, Василево и Струмица, продолжувајќи со проектот „Акција – Интеграција“, посветен на граѓанското учество во процесот на спроведување на демократските реформи, на зелените иницијативи ...

Земјотрес во Струмица

Земјотрес со магнитуда од три степени и епицентар кој потекнува од струмичкото подрачје е регистриран ноќеска во 02:10 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово соопшти дека епицентарот ...

Обвинителството од Струмица сомничи пет лица за криумчарење цигари

Основното јавно обвинителство Струмица поведе постапка против пет лица за сторено кривично дело криумчарење цигари. Тие се осомничени дека вчера се обиделе да пренесат непријавена стока – цигари преку див премин ...

Николовски: Ја следиме состојбата со застојот со откупот на лубеници во Струмичко

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја следи состојбата со застојот  во откупот на лубениците, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. - Нашите екипи се постојано на ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на ...

Во Струмица поставени контејнери за селекција на стакло

ЈПКД „Комуналец“ од Струмица во соработка со компанијата „Пакомак“ постави нови контејнери за селекција на стакло на повеќе локации во градот. Од Комуналното претпријатие информираат дека се поставени 20 контејнери ...

Регионална конференција „Да изградиме кооперативно општество“

 „Да изградиме кооперативно општество“ е темата на 5. Регионална конференција  што ќе се одржи денеска во  Струмица во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги.  - Целта е да се ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER