fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Струмица

Лукаревска: Не така одамна бевме условувани како „заробена држава“, се молчеше за неправдите

Не така одамна, „заробена држава“ ни беше името во еден извештај на Европската комисија. Тогаш кога ВМРО-ДПМНЕ беше власт, кога се шепотеше, кога се молчеше за платите, за пензиите, за ...

Маричиќ до младите: Ние ќе ги отвораме можностите, а вие користете ги и да ја водиме државата напред

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска во рамки на кампањата „Ние сме Европа“ оствари средба со младите од младинскиот совет на Општина Струмица, во европската куќа на која порача ...

Тренчевска: Јас бев 20 години во чекалната, ќе направам сѐ нашите млади час поскоро да влезат во ЕУ

Тренчевска вечерва емотивна пред граѓаните во Струмица ги истакна пропуштените 20 години од нејзината генерација во чекалната на Европската Унија. Таа истакна дека тоа и ја дава должноста како министерка ...

Ковачевски: Ако граѓаните во општините во струмичкиот регион се против отворање на рудници, тогаш рудници нема да има, рудниците се дел од програмата на режимот на Груевски

Концесиите за рудникот Иловица се дадени во 2012 и 2013 година од страна на Влада на ВМРО – ДПМНЕ, премиерот Никола Груевски и негов советник Христијан Мицкоски кој сега е ...

Фото: Град Нови Сад

(ВИДЕО) Голем септемвриски настан на Егзит во Струмица: Констрaкта е првото потврдено име

Откако минатогодишното издание на големиот Get EXITed настан во Струмица ги надмина сите очекувања, собирајќи повеќе од 20.000 посетители, тимот на EXIT во соработка со општина Струмица организира второ издание, ...

Фото: Фејсбук

Тим од пожарникари-спасители од Струмица деноноќно работи на пронаоѓање и спасување на преживеани во турскиот град Адијаниа

Тимот од осум пожарникари-спасители од ТППЕ Струмица, специјално обучени за пребарување и спасување, кој е во состав на Републичките сили за заштита и спасување при Дирекцијата за заштита и спасување, ...

Бремените жени и лицата со срцеви и белодробни заболувања не треба да одат на работа – дел од владините мерки против загадувањето во Скопје, Кичево, Кавадарци и Струмица

Поради зголемено загадување стапуваат на сила препораките и мерките за надминување на праг на алармирање за Градот Скопје, Кичево, Кавадарци и Струмица, известува Владата согласно информацијата на Министерството за животна ...

Во најновиот двоброј на списанието „Зенит“: Украински поети творат под татнежот на бомбите

Десетина современи украински поети се застапени во најновиот двоброј на списанието „Зенит“. Тие се автори кои изминатите десет месеци творат под татнежот на бомбите и под звукот на истрелите, а ...

Поддршка за Граѓанската платформа во Југоисточниот регион

Екипата на ЦИВИЛ денес беше во општините Радовиш, Василево и Струмица, продолжувајќи со проектот „Акција – Интеграција“, посветен на граѓанското учество во процесот на спроведување на демократските реформи, на зелените иницијативи ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER