fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Црноморска флота

Фото: Укринформ

Најновата руска поморска мисија во Куба е маневар за покривање на срамните загуби во Црното Море

Испраќањето на Русија воени бродови во Куба следната недела е обид да покаже дека нејзината морнарица сè уште е глобална сила по загубите во Црното Море, изјавил за новинарите неименуван ...

Фото: Укринформ

(ВИДЕО) Се зголемува руската флота на дното на Црното море, потона рускиот воен брод „Сергеј Котов“ по уште еден успешен украински напад

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина (ХУР) го потврди уништувањето на патролниот брод Сергеј Котов од руската Црноморска флота со објава на Фејсбук, пренесува Укринформ. Ноќта меѓу 4 ...

Руските бродоградилишта не можат да изградат онолку бродови колку што успева да им потопи украинската морнарица

Повеќето од водечките светски морнарици стануваат се поголеми - многу поголеми - за една клучна метрика: тонажа. Но, не и руската морнарица. Таа всушност се соочува со сериозни потешкотии да ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Унапредување на руски начин: Назначен нов командант на веќе потонатиот крстосувач Москва, цели шест месеци по неговото уништување

Украинското разузнавањето објави интересен документ од руската внатрешна воена комуникација во кој се вели дека руското Министерство за одбрана назначило нов командант на ракетниот крстосувач Москва, кој во тоа време ...

Фото: Укринформ

Во нападот врз штабот на руската флота во Севастопол убиен командант на руската црноморска флота

Во напад врз седиштето на руската Црноморска флота во привремено окупираниот Севастопол загинаа 34 руски офицери, меѓу кои и командантот на руската Црноморска флота, Виктор Соколов, соопштија Силите за специјални ...

Фото: Одбранбеното разузнавање на Украина

Украина ги засилува нападите врз окупаторските позиции на Крим, заземањето на нафтените платформи во Црно море е болен удар за агресорот

Во последните недели, Украина нагло го забрза темпото на напади во и околу привремено окупираниот полуостров Крим, кој стана критичен центар за руската војска. Русија го користи најголемиот град на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER