fbpx
Џабир Дерала

Tag: Тевдовски

Џевдет Хајредини

Хајредини: Владата ја продолжува 30-годишната болка со државниот буџет!

Ексклузивно видео интервју со Џевдет Хајредини, експерт и аналитичар во областа на финансиите и економијата и првиот министер за финансии од осамостојувањето на Македонија. Хајредини за ЦИВИЛ Медиа го анализира ...

Програмата за економски реформи

Во Скопје денеска ќе се одржи конференција „Програма за економски реформи - клучен елемент за фундаментален пристап и економското управување во процесот на Европскиот семестар“. На конференцијата најавено е обраќање ...

Рекордни 2,4 милијарди евра извоз во Германија, соработката се продлабочува

Минатата година трговската размена со Германија изнесувала 3,2 милијарди евра, од кои 2,4 милијарди евра се извоз од Македонија, што е историски највисоко ниво. Во првите три месеци позитивниот тренд ...

Тевдовски и Ангеловска-Бежоска во работна посета на Брисел

Министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска - Бежоска се во работна посета на Брисел. Како што соопштија од Министерството за финансии, ...

Тевдовски: Со грант од ЕБОР ќе се поддржи изградбата на автопатот Гостивар-Кичево

Автопатите Гостивар-Кичево и Скопје-Блаце и патот Крива Паланка до границата со Бугарија, се идните проекти кои ќе бидат во фокусот на соработката со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), ...

Кога оданочувањето ги казнува оние кои треба да се охрабруваат

Кога државите најавуваат преземање на одредена реформа, тогаш во јавноста се отвора дебата и различни мислења во врска со позитивните ефекти или последиците кои може да ги предизвика истата, особено ...

Финансискиот систем стабилен, да се врати довербата кај инвеститорите

Финансискиот систем е стабилен, со минимални системски ризици. Краткотрајната нестабилност предизвикана од домашните политички превирања во април и мај минатата година е целосно надмината, заклучи на денешната седница Комитетот за ...

Седница на Комитетот за финансиска стабилност во НБРМ

Во Народната банка на Република Македонија денеска ќе се одржи седница на Комитетот за финансиска стабилност. На седницата ќе присуствуваат гувернерот на НБРМ гувернерот Димитар Богов и министерот за финансии ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER