fbpx

Tag: Тврдина

Обвинителството поведува постапка за одговорноста на Вангеловски

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти, и ...

Разрешен е Јакимовски!

Советот на Мрежата за борба со тежок криминал СЕЛЕК во Букурешт, Романија, во која членуваат 12 земји во регионот, денеска, со 11 гласа, едногласно го разрешил од функцијата генерален директор, ...

„Салто мортале“ на Јово Вангеловски

пишува: Сашо Орданоски Занимлива е стратегијата на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски за избегнување на сопствената одговорност за сомневањата за тешки злоупотреби во судството во корист на најразлични криминали ...

Кривична пријава за попречување против претседателот на Врховниот суд!

На Комисијата на Советот за утврдување факти која истражува дали судии од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле ...

Обвинителите ќе бараат продолжување на судењето против Грујевски!

Специјалното Јавно обвинителство денеска за ЦИВИЛ Медиа, кратко соопшти дека ќе бара продолжување на судењето против Горан Грујевски, обвинетиот ексначалник на Петтата управа во МВР, кој е во бегство, речиси ...

Грујовски и Бошковски се сè уште во бегство

Полицијата сè уште трага за двајцата вработени во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски, обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство. Во медиумите се појави информација дека ...

Кривични пријави за судиите што одлучуваа за Бошковски и Грујевски!

Здружението „Зелена лупа” поднесе кривични пријави до Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и иницијативи за одговорност на десетемина судиите што одлучувале за притворите на Горан Грујовски ...

СЈО ќе ги обжали одлуките на Судот

Рокот во кој на судиите требаше да одлучат за мерките за обезбедување помина синоќа, но Кривичниот суд не изрече мерка притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски, за ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER