fbpx
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: визи

Канцеларијата на ЕУ во Приштина потврди: Визите за Косово се укинуваат на 1 јануари

Канцеларијата на Европската унија во Косово потврди дека визната либерализација за граѓаните на Косово ќе стапи на сила на 1 јануари 2024 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во ...

МНР: Високиот процент на одбиени визи од САД е поради несоодветни апликации, се планира кампања за едуцирање

По објавените податоци од страна на Стејт департментот дека процентот на одбиени визи за Северна Македонија во 2022 година изнесувал 26,29 проценти, Министерството за надворешни работи попладнево соопшти дека е ...

ЕК: Измените на Законот за државјанство во Србија претставуваат ризик за безбедноста на ЕУ

Европската комисија (ЕК) е загрижена од најавените измени во Законот за државјанство на Србија, кои би можеле да ги олеснат процедурите со кои странските државјани би можеле да добијат српски ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанската Централна изборна Комисија одлучува која ДП ќе биде регистрирана, судењето на поранешниот министер за одбрана Медиу се откажа, корупцијата и организираниот криминал во Албанија главен проблем

Главна точка на дневниот ред на седница на албанската Централна изборна комисија (ЦИК) ќе бидат барањата за регистрација на двете групи на Демократската партија, судењето на поранешниот  министер за одбрана ...

Албанија ги укина визите со Кина

Албанија и Кина одлучија за меѓусебно укинување на визите за граѓаните на двете земји, пренесува Еуроњуз . Одлуката начелно ја одобри Советот на министри, како предлог на МНР на Албанија. ...

Северна Македонија не воведува визи за Косово, станува збор за грешка на ЕК која ќе биде поправена

Република Северна Македонија не воведува визи за Косово, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, наведувајќи дека станува збор за грешка на Европската комисија која ќе биде поправена. -Тоа ...

Нови правила на безвизниот режим

Од 2020 година граѓаните од третите земји ослободени од визи за влез во Шенген-зоната, меѓу кои е и Македонија ќе треба да аплицираат за дозвола за патувања пред да пристигнат ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER