fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: власт

Андревски: Кога ќе пукне линијата на бизнис меѓу медиумот и власта, медиумот веднаш преминува на другата страна

„Кога некој медиум има соодветна соработка со власта, ја поддржува. Кога ќе пукне таа линија на бизнис и власт тогаш веднаш преминува на другата страна. Истите потези што власта претходно ...

(ВИДЕО) Кавги и тепачка во албанскиот Парламент

Пленарната седница на албанскиот законодавен дом доцна попладнево почна тензично, со физичка пресметка меѓу пратеници на опозицијата и на мнозинството. Расправијата ескалираше кога пратеникот Бледион Налбати од Демократската партија физички ...

Ха, на власта? Не на власта, туку на Македонија!

ЗОРАН ИВАНОВ Ступидноста на медиумските уредувачки политики појаснето во една реченица упатува на извештаите на репортерите, главно од македонските национални ТВ, како и на недоветноста на тамошните уредници според кои, ...

Прва објава на Пригожин по неуспешниот бунт: Целта не беше соборување на Путин, туку да се избегне уништувањето на „Вагнер“

Шефот на „Вагнер“, Јевгениј Пригожин штотуку објави 11-минутна аудио порака, прва по неуспешниот бунт, што тој го организираше во саботата, објави Би Би Си. Во пораката тој вели дека причината ...

(ВИДЕО) Вучиќ со речиси идентична изјава како и Милошевиќ пред да биде соборен од власт

Српскиот претседател Александар Вучиќ и сугерираше на опозицијата, еден ден по петтиот од серијата масовни протести, на кои се бараше и негова оставка од функцијата шеф на државата, да предложи ...

Шефови на држави и влади во Европа кои се најдолго на власт

Најдолг стаж како државник меѓу актуелните европски шефови на држави и влади има претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, кој оваа функција континуирано ја извршува од јули 1994 година. Лукашенко својот ...

(ВИДЕО) Лапсус или признание? За Мицкоски, уставните измени не се проблем, важно му е да дојде на власт

Мицкоски, во својата изјава пред камерите, изнесе своевидно признание. За него, „уставните измени не се ни проблем“. Тој не е информиран дека ова е едно од најважните, ако не и ...

Со што ВМРО – ДПМНЕ го притисна Павле Трајанов да се откаже од власта?

ДРАГАН МИШЕВ Се чини дека лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски сепак беше во право кога тврдеше дека се врши притисок врз одредени пратеници во Собранието.  Само што притисокот ...

Џабир Дерала

Дерала: Повикувањето на предвремени парламентарни избори е неодговорно

Предвремените парламентарни избори што во континуитет ги бараше ВМРО-ДПМНЕ, не се случија според нивните очекувања во 2022 година. https://youtu.be/JICEKRQeDxw На оваа тема, Џабир Дерала, ЦИВИЛ, изјави дека секое вакво барање ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER