fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: закон

Фото: МИА архива

24 ЧАСА: Владата го повлече од собраниска процедура Предлог-законот за рестриктивни мерки; ЕУ треба да биде движечка сила за Западен Балкан; налепници „NMK“ на таблиците задолжително од 12 февруари

ВЕСТ НА ДЕНОТ Владата го повлече од собраниска процедура Предлог-законот за рестриктивни мерки од како што наведе административни причини и најави дека ќе го стави на дневен ред на следната ...

Земјите членки на ЕУ го поддржаа новиот Европски закон за слобода на медиумите

Земјите членки на ЕУ го поддржаа предлогот за усвојување на нова европска законска регулатива со која треба да се воспостави заедничка рамка за медиумските услуги во Унијата и да се ...

Славјанка Петровска: Лицата co попреченост ќе се вработуваат без јавен оглас во Министерството

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во објава на Фејсбук порача дека „инклузивноста е нашата сила и дека најдобар начин да го покажеме тоа е лицата попреченост да ги вклучиме да ...

Фото: Принтскрин

Аврамовска Мадиќ: Законот за амнестија ќе се однесува на сторителите на мали кривични дела

-Законот за амнестија веќе го најавив како предлог нацрт закон кој е изготвен во Министерството за правда. Станува збор за олеснување и ослободување на казнено поправните установи. Во овие дела ...

Во Иран одобрен контроверзниот предлог-закон за носење хиџаб

Посебна иранска парламентарна комисија го одобри контроверзниот предлог-закон со кој ќе се воведат построги правила на веќе и онака строгите кодекси на облекување, објави новинската агенција Тасним. Новите правила, кои ...

Костадиновска-Стојчевска: Сите партии го поздравија Законот за употреба на македонскиот јазик со кој ќе се зголеми важноста на лекторите

Првото читање на предлог-законот за употребата на македонскиот јазик во комисиската расправа помина во пријатна атмосфера и драго ми е што се надминаа пречките што постоеја во таа комисија, изјави ...

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

ОЈО за ЦИВИЛ: На деца под 14 години доколку сториле кривично дело не може да се примени санкција

Во контекст на настаните во Србија, двете масовни убиства во основно училите во Белград и убиствата во селата кај Младеновац и Смедерево, ЦИВИЛ постави прашања до релевантните институции во Северна ...

Новинари во Република Српска протестираат против криминализација на клеветата

Новинарите спонтано се собраа пред Народното собрание на Република Српска во Бања Лука, каде што протестираа против најавената криминализација на клеветата во тој ентитет во Босна и Херцеговина, пренесе РСЕ. ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER