fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

ГОДИНИ НА ХЕРОИЗМОТ

Ларсон Јаин: Шведска ќе продолжи со помошта кон Украина, бидејќи вашата кауза е и наша

Шведска дава безрезервна поддршка на битката на Украина за враќање на мирот и демократските вредности како и нејзиното членство во Европската унија, истакна амбасадорката на Шведска Ами Ларсон-Јаин во своето...

Read more

Лудва: Не постои компромис помеѓу вистината и лагата и треба да сме свесни за тоа, ние знаеме кој е окупаторот

Чешката Република им се придружи на 14 други земји во потпишувањето на Договорот за формирање нова коалиција која ќе се фокусира на интегрираните воздушни и ракетни одбранбени способности, изјави во...

Read more

Граф: Поддршката за Украина не е само фраза, туку и реална помош од страна на Германија

Поминаа две години од руската инвазија врз Украина. Оваа војна не е само напад врз една земја туку врз нашите заеднички вредности и европската безбедност,изјави во своето обраќање В.Д амбaсадорот...

Read more

Дамбраускине: Руската агресија врз Украина е најсериозната закана за глобалната безбедност и стабилност

Литванија ја знае цената на слободата. Повеќе од 50 години советска окупација, масовните депортации од татковината, политичкото и религиозното угнетување, ограничувањата на човековите права не успеаја да ја задушат нашата...

Read more

Казуја: Кршењето на меѓународните правила во Украина не смее да се толерира никаде во светот

„Пред две години, Русија ја започна својата брутална агресија против Украина. И јас силно ја осудувам Русија за продолжување на агресијата и непријателствата. Сакам да изразам солидарност и најдлабоко сочувство...

Read more

Смит: Путин не победува, две години во војна за која погрешно мислел дека ќе трае со денови

Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа

Оваа неиспровоцирана и неоправдана агресија нанесе огромен данок врз народот на Украина кој ги крши меѓународното право и човековите права со овој варварски напад врз суверена демократска држава, изјави вршителката на...

Read more

Две години херојство на Украина: Значаен настан кој ги одбележа храброста и гордоста и го упати погледот кон иднината

Конференција „Украина-две години хероизам“, 26 февруари 2024 година
фотографија - Б. Јордановска /ЦИВИЛ

„Украина- две години хероизам“  е насловот на годинешната мултимедијална конференција што се одржа на 26 февруари, во организација на Амбасадата на Украина, во соработка со ЦИВИЛ- Центар за слобода, во...

Read more

Бомгартнер: Не смееме да дозволиме рускиот режим да победи во оваа војна, мораме да победиме поради самата Украина

Сирил Баумгартнер, амбасадор на Република Франција на конференцијата „Украина- две години хероизам“, 26 февруари 2024 
фотографија/ Б. Јордановска - ЦИВИЛ

Ова треба да бидат моменти на среќа, но ова не е, ова е тажен момент, две години откако Украина беше нападната неправедно, посочи амбасадорот на Република Франција Сирил Бомгартнер, на...

Read more

Џафери: Поддршката на Украина ќе продолжи да биде во нашиот фокус, во оваа Влада има пријател и партнер

Џафери Украина

„Тешко наоѓа човек соодветни зборови за годишнина од тековна војна и човечко страдање. Војна која мислевме дека е завршена приказна на европско тло, но сепак поради храбриот украински народ имаме...

Read more
Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER