fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ХИБРИДНИ ЗАКАНИ

Расте говорот на омраза во светот

„Човековите прва во светот се под закана поради политичари кои користат 'отровна и нехумана' реторика против етнички или религиозни малцинства, со цел да ја засилат нивната политичка моќ“, се вели...

Read more

Обвинителството и Антидискриминациската комисија молчат за говорот на омраза на ТВ Сител

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги како дел од надзорот врз работата на медиумите во периодот пред изборите, постизборно објави извештај кој се однесува на вонредниот надзор на работата...

Read more

Холокауст: Прогонот на шест милиони Евреи во логорите на смртта започнал со говор на омраза!

Светот денеска го одбележува 27 Јануари - Меѓународниот ден на сеќавањето на  Холокаустот. На денешен ден во 1945 година, Црвената армија на тогашниот СССР го ослободи логорот Аушвиц - Биркенау...

Read more

Осуда на говорот на омраза и повиците на јавен линч!

Опозицијата, Хелсиншкиот комитет за човекови права и активисти од граѓанскиот сектор, денес реагираа по повод говорот на омраза, националистичките навреди и јавните повици на линч, од дел од демонстрантите и...

Read more

Говор на омраза на „прославата“ на ВМРО-ДПМНЕ во Ресен!

Викање, говор на омраза и националистички закани, провокации.... Така симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ, во понеделникот вечерта, ја славеа победата на својата партија низ улиците на Ресен. Видеото е снимено пред штабот...

Read more

Ниеден спин, ниту говор на омраза нема да ја скријат вистината!

Вчерашната „герила“ акција на дел од активистките и активистите кои со пораката „Ние сме лудаци!“,  делеа чоколади на демострантите на Шарената револуција и ја парафразираа познатата „изјава“ на Зоран Ставрески: „Немаме за леб,...

Read more

Јавното обвинителство не реагирало на ниту еден пријавен случај на говор на омраза од 2014 година!

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните зедници“, денеска го промовираше Годишниот извештај за состојбата на маргинализраните заедници во Македонија, од аспект на нивните сексуални и здравствени права. Извештајот го...

Read more
Page 30 of 31 1 29 30 31

CIVILMEDIA NEWSLETTER