fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

МРЕЖА

Заев го ретвитна ЦИВИЛ: За мене е неприфатливо било какво ограничување на слободата на изразување и на критичкиот граѓански глас

Премиерот Зоран Заев го ретвитна текстот објавен на ЦИВИЛ Медиа „Лоја, Еко Герила и #Трансформатори од Тетово со остра реакција кон вандализмот на општината“ објавен вчера и го осуди ограничувањето...

Read more

„Република“, „Прес 24“ и „Денешен“ целосно ја извртија изјавата на Царовска

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, остро реагираше на манипулациите со нејзина изјава што се појави во дел од интернет медиумите веднаш по нејзиното гостување во емисијата „Детектор“...

Read more

Смарт контејнери, Скопје смарт сити и Скопје Велоград, сѐ во едно!

„Иницијатива1“ на Твитер објави фотографии и видео каде што се гледа дека и на велосипедските патеки има ѓубре. Несовесните граѓан(к)и наместо сметот да го фрлат во новите контејнери, тие го...

Read more

Гонете го у бестрага!

Васко Лазаревски, директен како и секогаш, тукушто објави Фејсбук коментар на изјавите на генсекот на ВМРО-ДПМНЕ, Јанушев во општина Чашка. Лазаревски пишува: Утре #ГрадСкопје ќе усвои Стратегија за етничка интеграција...

Read more

„Ѓубрето“ ги гони несовесните граѓан(к)и

На Твитер е објавено видео во кое еко-активистите на интересен и несекојдневен начин ги предупредуваат, односно едуцираат граѓан(к)ите да не фрлаат отпадоци надвор од кантата за отпадоци. https://twitter.com/Mr_DrinksOnMe/status/1181833479543296006

Read more

Таравари: Градската куќа во Скопје да стане дневен центар за деца со посебни потреби

По информацијата дека Град Скопје ќе ја продава барокната Градска куќа која беше дел од проектот Скопје 2014, објектов во којшто требаше да се сели градската администрација во јавноста се...

Read more

Твит на денот: Како партиите ќе ја одбележат позитивната одлука на Бундестагот?

Како партиите ќе ја одбележат позитивната одлука на Бундестагот? Прочитајте во твитот на денот... https://twitter.com/cccruella/status/1177473306716340226 „Очекувам 10 преса денес 3 да им бидат "добија ок ама чекајте другари", бар 2...

Read more

Премиерот Заев им се заблагодари на германскиот Бундестаг и на владиниот тим на канцеларката Меркел

Премиерот Зоран Заев се појави со порака на социјалните мрежи веднаш по одлуката во Бундестагот, во која им упати благодарност на германските пратенички и пратеници и на владиниот тим на...

Read more
Page 26 of 29 1 25 26 27 29

CIVIL MEDIA NEWSLETTER