fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

ВЕСТИ

Трамп: Би влетал во училиштето во Флорида дури и невооружан

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој неодамна жестоко ја критикуваше реакцијата на полицијата по масакрот во Флорида, изјави дека „дури и невооружан би влетал во училиштето“ ако би бил таму. -...

Read more

Роули: Велика Британија се соочува со се поголем десничарски тероризам

Шефот на антитерористичката служба на Велика Бритранија Марк Раули изјави дека во државата има се поголема опасност од десничарскиот тероризам. - Десничарскиот тероризам е се позначаен и претставува се поголем...

Read more

Обвинителството бара 30 години затвор за поранешната претседателка на Јужна Кореја

Обвинителството на Јужна Кореја денеска побара 30 години затвор за поранешната претседателка Парк Хеун-хје поради вмешаност во корупциски скандал. Парк по масовните протести е смената и потоа уапсена во март...

Read more

Грчка заменичка министерка поднесе оставка поради надомест за стан

Заменичката на грчкиот министер за труд Ранија Антонопулу синоќа поднесе оставка откако се дозна дека барала и примила надомест за изнајмување стан во Атина, и покрај податоците во годишниот извештај...

Read more

Седници на собраниските комисии за локална самоуправа и за економски прашања

Во Собранието на Република Македонија седници ќе одржат комисиите за економски прашања и за локална самоуправа.  На дневен ред на Комисијата за економски прашања измени и дополнувања на повеќе закони,...

Read more

Дебата за соработката меѓу Собранието и граѓанските организации

Соработката меѓу Собранието и граѓанските организации, особено од аспект на законодавни иницијативи кои се однесуваат на различни човекови права, а се поттикнати од самите граѓани, е темата на денешната кнференција...

Read more

(Не)научените лекции од изборите достапни онлајн

(Не)научените лекции од локалните избори во 2017 година од денеска се достапни и онлајн. ЦИВИЛ одржа извонредно успешна презентација на публикацијата „Слободни избори: Научени лекции“ на 15 февруари. На презентацијата,...

Read more
Page 5474 of 5584 1 5,473 5,474 5,475 5,584

CIVIL MEDIA NEWSLETTER