fbpx
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: администрација

Работна средба на министерот Манчевски за реформи во администрацијата

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска  оствари работна средба со претставници од граѓанските организации, експерти, претставници од меѓународната заедница и од здруженија и асоцијации на медиуми. Како ...

Пендаровски: Ако дојдеме на власт, нема да биде избркан од работа ниеден административец!

„Законот за државна администрација е со низа недоследности и синдикалните работници бараат тоа да се промени. Законот има двојни аршини и се применува кога треба некој да се казни или ...

Орданоски: Нема оправање на овој тип држава

Политичкиот аналитичар д-р Сашо Орданоски, во рамките на редовните видео-анализи при проектот на ЦИВИЛ за изборно набљудување - „Напред!“, го анализира нефункционирањето на системот за време на поплавата во Скопје и околните населени ...

Власта веднаш да престане со партиските притисоци!

Административците низ цела Македонија се под невиден партиски притисок. Мониторинг тимовите на ЦИВИЛ – Центар за слобода, распоредени низ целата држава, само во изминатите седум дена поднесоа извештаи за притисоци ...

Власта веднаш да престане со партиските притисоци!

Административците низ цела Македонија се под невиден партиски притисок. Мониторинг тимовите на ЦИВИЛ – Центар за слобода, распоредени низ целата држава, само во изминатите седум дена поднесоа извештаи за притисоци ...

Нови докази за злоупотреби на администрацијата

Нови информации за начинот на кој се организираат контра-протестите низ Македонија постојано пристигнуваат во ЦИВИЛ. ЦИВИЛ дојде до информации за агресивна мобилизација меѓу партиските членови од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...

ЦИВИЛ повикува на разум и законитост во пресрет на протестите и контра-протестите

Следејќи ги извештаите на набљудувачите од повеќе општини низ Македонија, за подготовка на протестите и контра-протестите вечерва, ЦИВИЛ – Центар за слобода изразува крајна загриженост за можноста од насилство меѓу ...

Page 4 of 5 1 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER