fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: администрација

Ботови, платени со наши пари, амнестирани од новата власт

Пред да се донесат големи одлуки и да се направат длабоки резови, криминално-политичкото подземје се прегрупира и ги става во погон добро познатите валкани пропагандни трикови. Се прегрупираат, бидејќи еден ...

Истражување: Само 18 отсто од граѓаните задоволни од услугите на јавната администрација

Само 18 отсто од граѓаните се задоволни од услугите на јавната администрација. Поединечно по институции, најзадоволни се од работата на Министерството за внатрешни работи, односно од службите за издавање патни ...

Владата ќе ги покрие долговите за режиски трошоци на повеќе студентски домови

Владата на Република Македонија на 43. седница донесе одлука за доделување финансиски срeдства на повеќе државни студентски домови за да се надоместат долговите и преостанатите режиски трошоци до крајот на ...

Добро утро со Орданоски

Евро-атлантско казино Македонија

Пишува: Сашо Орданоски Последнава посета на Заев на Брисел мене ми личи како кога магаре ќе се покани на свадба: големината на комплиментите што му ги направија таму веројатно може да ...

Добро утро со Орданоски

Бројот на уапсени допрва ќе расте

Пишува: Сашо Орданоски Полека се соголува суштината на политиката на ВМРО-ДПМНЕ кон Македонија: или осомничените и обвинети криминалци од таа партија ќе бидат пуштени на слобода (за да немало „реваншизам“); а ...

Путин: Трамп има демократски мандат кој мора да се почитува

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека Русија останува отворена за соработка со Вашингтон, иако политичките непријатели на Доналд Трамп во САД се обидоа да го спречат да ги исполни ветувањата ...

Хеншо: Не е тешко да се крадат гласови

Крис Хеншо, директор на Националниот демократски институт (НДИ) на вчерашната конференција „Слободни избори за слободно општество“ зборуваше за претстојните локални избори, за Избирачкиот список и за улогата на институциите во ...

Ставови и перцепции за јавната администрација

Државната администрација, превработеноста, стручноста и компетентноста на вработените административци се тема на истражувањето на Центарот за управување со промени, како дел од проектот „Следење на административна правда“ што се спроведува ...

Page 3 of 5 1 2 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER