fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Tag: АРМ

Петровска: Ако не се продолжи поддршката на Украина, тоа нема да донесе добро ниту за ЕУ, ниту за балканските земји

„Она што се случува во Украина и за жал војната се уште трае, за која што Република Северна Македонија уште од самиот почеток има многу јасни позиции и политичка осуда ...

ФОТО: Миа

Началникот на армискиот Генералштаб Ѓурчиновски на заседание на Воениот комитет на НАТО

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска и утре ќе учествува на заседанието на Воениот комитет на НАТО во седиштето на Алијансата во Брисел. На заседанието, со кое ...

Фото: Министерство за одбрана

Северна Македонија е втора балканска држава која успешно обучува украински војници

Северна Македонија стана втората балканска земја по Романија која успешно ја заврши програмата за обука на првата група украински војници. Информациите за обуката до сега се чуваа во тајност од ...

Министерката Петровска на Безбедносен форум во Варшава

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, денеска и утре, ќе учествува на Варшавскиот безбедносен форум 2023 година, еден од најголемите и најреномирани безбедносни форуми во светски рамки. Како што информираат од ...

Потпишување договор за билатерална соработка во одбраната меѓу Северна Македонија и Португалија

Министерката за одбрана на Португалија, Марија Хелена Кареирас денеска ќе пристигне во прва официјална посета на Северна Македонија, соопшти Министерството за одбрана. За време на посетата, во Министерството за одбрана, ...

Началникот на Генералштабот ги посети армиските припадници ангажирани во Словенија

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, во придружба на амбасадорот на Република Северна Македонија во Љубљана, Горан Милевски и командантот на командата за операции, бригаден генерал, Бесник Емини, ...

Од денеска Армијата е побогата за 120 нови подофицери и 150 професионални војници

Денеска во касарната „Алексо Дамниевски Бауман“ во Велес се одржа свечена церемонија за промоција на 120 подофицери и свечена заклетва на 150 професионални војници. На свеченоста присуствуваа и се обратија ...

ФОТО: ЦИВИЛ Медиа

Одбележан Денот на Армијата – највисокото признание за припадниците на Армијата не се медалите, туку довербата од граѓаните

Нашата Армија даде огромен придонес и помош за време на природните катастрофи, од кои беа погодени нашите партнерски земји - земјотресите во Турција, поплавите во Словенија, а застана и во ...

Пендаровски утре ќе одликува припадници на Армијата со Медал за учество во хуманитарни или мировни операции

Претседателот и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски утре за првпат ќе одликува припадници на Армијата со Медал за учество во хуманитарни или мировни операции надвор од државата. - ...

Петровска: Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба

Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба, информира во објава на Фејсбук министерката за одбрана Славјанка Петровска. „Двајца македонски војници од контингентот упатен на испомош во Словенија во ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER