fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Белата куќа

Бела куќа: „Скршени сме од болка“ поради смртта на неколку американски хуманитарните работници во Газа

Белата куќа синоќа соопшти дека е „скршена од болка“ поради смртта во Појасот Газа на неколку припадници на американската хуманитарна организација World Central Kitchen (WCK), кои според хуманитарците, биле убиени ...

Бела куќа: Бајден и Нетанјаху, првпат по еден месец, разговараа за развојот на ситуацијата во Појасот Газа

Американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху имаа телефонски разговор, прв по повеќе од еден месец, за развојот на ситуацијата во Појасот Газа, особено во Рафа, соопшти вечерва ...

САД ги продолжија санкциите против Русија за една година поради војната во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден продолжи за една година одредени санкции воведени против Русија поради ситуацијата во Украина, пренесуваат руски медиуми повикувајќи се на документ објавен на веб-страницата на Белата куќа. ...

Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Бајден со лидерите на Конгресот ги разгледа помошта за Украина и заканата од блокада на Владата

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Белата куќа ги прими конгресните лидери и изјави дека е неопходно да се најде решение за финансирање на Владата, истовремено и да се даде ...

САД велат дека „имаат причина“ да веруваат дека Хамас денеска ќе ослободи американски заложник

Белата куќа изрази внимателно уверување дека еден американски државјанин е меѓу оние што Хамас ќе ги ослободи денеска. Хамас  држи како заложници 10 Американци, меѓу кои две жени и една ...

Белата куќа: Украина постигна „забележителен напредок“ во офанзивата

Украинските сили во изминатите денови постигнаа „забележителен напредок“ против руските трупи во нивната јужна офанзива, соопшти денеска Белата куќа, пренесува МИА. Запрашан за критиките дека јужната кампања на Киев против ...

Фото: Евгени Пригожин со Владимир Путин / wikimedia commons

Џон Кирби: Лидерот на групата Вагнер имал личен економски интерес од заземањето на Бахмут

Евгениј Пригожин, шеф на Вагнер групата, која и Украина и САД ја регистрираа како транснационална криминална организација, има личен економски интерес да го заземе украинскиот град Бахмут на истокот на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER