fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: политички партии

Image source maui.hawaii.edu

Фалична анкета

 Анкетата на ИПИС вели дека три до четири пратеници би добила и Алијанса на Албанците, а оваа партија од трети февруари е поделена Во анкетата, АА е третирана како унифициран ...

Предизборна трка со дезинформации

Предизборното дезинформирање почна. Нити Таравари се сретна со Мицкоски, нити Зијадин Села ќе се приклучи на Европскиот фронт заедно со ДУИ, нити Талат Џафери славеше во Форинo со песна за ...

Орданоски: Сите забораваат да кажат дека на анкетите огромен број луѓе молчат и не кажуваат став, тие ќе одлучуваат

„Рејтинзите на кои сите се повикуваат, на кои ВМРО-ДПМНЕ стои повисоко, сите забораваат да кажат дека таму има огромен процент на луѓе кои молчат. Овие рејтинзи се на малку повеќе ...

Партиите согласни за двојни избори во мај, техничката Влада останува

Средбата за усогласувањето на датумот за одржување на претседателските и парламентарните изборите во рамки на уставните и законски рокови, функционирањето на техничката влада пред изборниот процес, но и можноста за ...

Поголемите политички партии предлагаат една изборна единица со пет отсто праг и со отворени листи

Поголемите политички партии во Собранието на денешната прес-конференција истакнаа дека предлагаат една изборна единица со пет отсто праг и со отворени листи. Пратеникот на СДСМ, Миле Талевски истакна дека неговата ...

Костов: Политичките лидери се „султан-паши“ кои не им даваат доволно простор на нивните подмладоци

Во серијалот на ЦИВИЛ – „Таргет млади“ разговараме со аналитичарот Сотир Костов. На кој начин пред сè македонските и албанските политичките партии ги таргетрираат младите да се вклучат во политиката? ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Кој ќе крене рака?

ЏАБИР ДЕРАЛА Оставам на читателките и читателите да оценат самите, кои се политичките партии за кои се пишува овде. Во оваа прилика изоставив имиња, да не ме тужи уште некој ...

Војо Маневски

Кругови

ВОЈО МАНЕВСКИ  Кога ќе фрлиш каменче во мирна вода се појавуваат кругови кои отпрвин се мали а потоа сѐ повеќе се шират зафаќајќи сѐ поголема површина. Интензитетот на круговите зависи ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER