fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: полиција

Излез од деспотизмот во Македонија

Во трката помеѓу политичката и правната држава во Македонија, денеска е направен значаен исчекор во корист на правната држава. Мислам дека оваа денешна прес конференција на СЈО со вака сериозен ...

“Диво Насеље”: Обвинетите тврдат дека се жртви на политичка игра

Судскиот процес против 29-темина обвинети за инцидентот во кумановската населба „Диво Насеље“ продолжи денеска. Нив Обвинителството ги товари за тероризам и за учество во судирите со полицијата во Куманово, при ...

Time for Justice

Време е за апсење

Македонија е земја чии студенти живеат во најмизерните студентски домови во Европа, а веројатно и пошироко. Студентите, средношколците, наставниците и родителите веќе втора година протестираат против катастрофалната состојба на образовниот ...

Случај “Диво Насеље“: За обвинителството – тероризам, за одбраната – дефокусирање на јавноста од „бомбите“

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановското „Диво Насеље“, започна денеска под силно полициско обезбедување и со барање на адвокатот на обвинетите, Насер Рауфи за негово одложување. ...

Page 18 of 18 1 17 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER