fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Дневник

24 ЧАСА: Управен суд до полноќ ќе одлучи за тужбата на ВЛЕН за изборни нерегуларности; отстапување од Договорот од Преспа ќе има последици, предупреди Мицотакис; лидерите од Западен Балкан посветени на реформи и на ЕУ интеграциите

ВЕСТ НА ДЕНОТ На веб – страната на Управниот суд  е објавено дека ја известува јавноста дека синоќа во 22:33 часот, по поднесена тужба од Коалиција Влен на Парламентарните избори ...

24 ЧАСА: Управен ја прифати жалбата на ВЛЕН за „бугарски воз“ во Липково; според Ковачевски тој што не може да формира Влада изгубил на изборите; ЦИВИЛ бара заштита на децата од пропагандата

ВЕСТ НА ДЕНОТ Валбон Лимани од коалицијата ВЛЕН денеска на прес-конференција го презентираше решението на Управниот суд со кое се прифаќа жалбата на коалицијата ВЛЕН за полнење кутии во Липково. ...

24 ЧАСА: Одобрена екстрадицијата на Палчо; Балканот не смее да остане сива зона за руското влијание, дециден Штајнмаер; ЦИВИЛ бара да се сопре насилството и национализмот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Tурските власти ја одобриле екстрадицијата на Љупчо Палевски-Палчо осомничен за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. „Почитувани граѓани и непочитуван г. Ковачки, Ве информирам дека ...

24 ЧАСА: ДИК не го прифати приговорот на ВЛЕН за Липково; за Меџити приоритет е европската интеграција; ЕП повика 15 компании на прекин со рекламирање во проруски медиуми на Балканот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница одлучи да не го прифати приговорот за гласањето на првиот круг од претседателските избори на 24 април на коалицијата Вреди ...

24 ЧАСА: Јанева и Јакимовски на „црната листа“ на САД; изборите во Русија се одржаа под зголемена репресија, оцени Борел, ЦИВИЛ излезе со извештај од изборниот мониторинг

ВЕСТ НА ДЕНОТ Стејт департментот на САД денеска ги стави на црна листа поранешната специјална главна обвинителка на Северна Македонија, Катица Јанева; актуелен градоначалник на Карпош, Северна Македонија, Стевчо Јакимовски; ...

Навални

24 ЧАСА: Погребан рускиот опозиционер Навални, илјадници граѓани се простија со извици „Навални“ и „Путин е убиец“; Пендаровски ја најави својата граѓанска кандидатура; ОЈО поднесе обвинение против Мерко

ВЕСТ НА ДЕНОТ На московските гробишта Борисов денеска е закопан рускиот опозиционер Алексеј Навални. Неговиот погреб наиде на повеќе потешкотии. Тимот на Навлани првично планираше јавно збогување и погреб за ...

24 ЧАСА Самит Западен Балкан -ЕУ

24 ЧАСА: Самит Западен Балкан-ЕУ; Западен Балкан треба да биде интегриран во ЕУ, порача Вархеји; според Фридом Хаус, Северна Македонија е делумно слободна земја

ВЕСТ НА ДЕНОТ Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на Самит посветен на европската интеграција на регионот и спроведувањето на Планот за раст за Западен Балкан. Учесниците ...

Фото: МИА

24 ЧАСА: Самит Украина-ЈИЕ во борба против руската агресија; Русија ќе се обиде со дестабилизација на Балканот, смета Зеленски; фон дер Лајен најави купување оружје за Украина од замрзнати руски средства

ВЕСТ НА ДЕНОТ Македонскиот претседател Стево Пендаровски присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа, во Тирана, Република Албанија, каде имаше средба со домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател ...

Фото: МИА архива

24 ЧАСА: Владата го повлече од собраниска процедура Предлог-законот за рестриктивни мерки; ЕУ треба да биде движечка сила за Западен Балкан; налепници „NMK“ на таблиците задолжително од 12 февруари

ВЕСТ НА ДЕНОТ Владата го повлече од собраниска процедура Предлог-законот за рестриктивни мерки од како што наведе административни причини и најави дека ќе го стави на дневен ред на следната ...

24 ЧАСА: Таравари незаитересиран да се кандидира за претседател; ВМРО манипулираше со пенизонерите, вели Тренчевска; видео серијал на ЦИВИЛ во борба против дезинформации

ВЕСТ НА ДЕНОТ Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски во седиштето на партијата се сретна со претседателот на Алијансата на Албанците Арбен Таравари, на која, како што наведува на Фејсбук, разговарале ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER