fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: филмски фестивал

„Синедејс“ стана членка на Меѓународната федерација на асоцијации на филмски продуценти

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ успеа да се акредитира во Меѓународната федерација на асоцијации на филмски продуценти (FIAPF) и да се здобие со големото признание „Competitive film festival specialized in ...

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд, САД. Филмот ќе се прикажува во програмата во чиј фокус се филмови од Централна и Источна ...

Почнува третиот студентски филмски фестивал „Филмоција“

Проекции на филмови, работилници и мини концерти ќе понуди третиот студентски филмски фестивал „Филмоција“ што го организира Инситутот за филм - филмска Академија Охрид. Фестивалот почнува денеска со „Руфтоп стори“ на Газменд Нела, ...

Хипернормализација за затворање на Десонанз

Со проекција на вториот дел од најновиот филм на прославениот британски документарен режисер Адам Кертис направен во соработка со BBC, Hypernormalisation, денеска се затвора филмскиот фестивал Десонанз, организиран во соработка ...

„Таус Мелек Квартет“ ја воодушеви публиката во Тирана

Дванаесеттото издание на „Филмскиот фестивал за човекови права“ во Тирана, Република Албанија во организација на Академијата за филм и човекови права „Маруби“,  го збогатија со присуството членовите на „Таус Мелек ...

Голубовска: Очекуваме пораки од Албанија за бегалската криза

Хуманитарната невладина организација „Легис“, која обезбедува неопходна хуманитарна помош за бегалците и барателите на азил, со изложба на фотографии „Borderland“ (Земја на граници), ќе се претстави на Филмскиот фестивал за ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER