fbpx
Фото преземена од платформата X на Марко Ѓуриќ
Фото- принтскрин на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА

Tag: Легис

Патувањето на една Сиријка

Се викам Агрин, имам 25 години и доаѓам од Сирија. Ја напуштив својата земја заедно со сопругот поради војната. Мојот сопруг имаше продавница во Сирија и заработуваше добро, нашата финансиска ...

Во потрага по нормален живот: личната приказна на Македонка мигрантка

Се викам Анастасија. Имам 26 години и сум од Скопје, Македонија. Откако дипломирав, бев практикантка 7 месеци во Скопје. Меѓутоа, подоцна  немав можност за вработување. Се обидував да најдам работа ...

Сирија. Светот молчи.

Социјалните мрежи и светските новински агенции се преполни со слики, видеа и вести за ѕверските хемиски напади во Сирија. Доктори и волонтери пренесуваат повредени во преполните болници, ги полеваат со ...

Свесни и активни!

НВО Легис од Скопје, во рамките на проектот Aware and Active објавува повик за учество на 25 млади лица на возраст од 18-30 години во обука која ќе се оддржи ...

Легис повикува на заедничка акција за помош на бездомниците

Невладината организација „Легис“ покрена волонтерска акција за помош на бездомните лица. Активистите од „Легис“ преку ноќни посети на бездомниците, што од различни причини не се сместени во дневниот прифатен центар, ...

Голубовска: Очекуваме пораки од Албанија за бегалската криза

Хуманитарната невладина организација „Легис“, која обезбедува неопходна хуманитарна помош за бегалците и барателите на азил, со изложба на фотографии „Borderland“ (Земја на граници), ќе се претстави на Филмскиот фестивал за ...

Смаиловиќ: Ксенофобија и говор на омраза и на собраниската комисија!

„Во Македонија, всушност, се собираат потписи против имагинарни кампови, имагинарни бегалци, за нешто, што не постои!“, изјави за ЦИВИЛ Медиа, Мерсиха Смаиловиќ, генерален секретар на невладината организација „Легис“, којашто беше ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER